BE

PROTAGONISTI I DITËS/ Ky është 28-vjeçari që mundi Macron

Shkruar nga Liberale
PROTAGONISTI I DITËS/ Ky është 28-vjeçari që mundi

Jordan Bardella – presidenti 28-vjeçar i “Tubimit Kombëtar” (Rassemblement National -RN) të ekstremit të djathtë në Francë, – rezultoi të ishte një formulë e suksesshme matematikore për zgjedhjet europiane. Ai është i njohur për prejardhjen e tij modeste nga Seine-Saint-Denis, një lagje e Parisit, ku u rrit vetëm nga nëna e tij. Kjo e dallon atë nga shumica e politikanëve francezë, të cilët zakonisht vijnë nga familje të pasura dhe me impakt.

Bardella shfrytëzon këtë histori për të tërhequr votuesit e rinj dhe klasën punëtore, një grup që Marine Le Pen ka pasur vështirësi për ta fituar.

Bardella mori drejtimin e RN-së nga Marine Le Pen në vitin 2022, e cila është përpjekur të çlirojë partinë nga gjurmët raciste dhe antisemitike të lëna nga babai i saj dhe bashkëthemeluesi i partisë.

I riu njihet për mbështetjen që ka nga të rinjtë. Një figurë karizmatike, i cili ka 1.2 milionë ndjekës në TikTok, po rezulton të jetë një aset i madh në tërheqjen e një turme gjithnjë e më të re për të votuar për partinë.

Bardella është kryesuesi i listës së RN për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, duke synuar të konsolidojë mbështetjen e partisë në qytetet e mëdha dhe ndër votuesit e rinj. Ai ka kaluar trajnime mediatike dhe është i njohur për stilin e tij të drejtpërdrejtë dhe për deklaratat provokative, që shpesh i përdor në fjalimet dhe debatet politike​.

Partia e tij ka qenë subjekt i kritikave për lidhjet e saj të supozuara me Rusinë dhe për bashkëpunimin me partitë e ekstremit të djathtë në Evropë. Megjithëse RN ka votuar kundër agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, qëndrimet e tyre të paqëndrueshme për këtë çështje dhe për politikën evropiane kanë ngritur dyshime mes kundërshtarëve politikë dhe votuesve të mundshëm​.

Bardella kundërshtoi kritikat duke thënë: “Unë nuk jam kundër Evropës. Unë jam kundër mënyrës se si funksionon Europa tani.”

Gjithashtu kritikët e Bardella-s e akuzojnë atë se shpenzon shumë kohë për të përmirësuar imazhin e tij publik dhe jo mjaftueshëm duke studiuar çështje të rëndësishme politike. Bardella nuk e ka revolucionarizuar sistemin e besimit të partisë, theksojnë ekspertët, por ai ende po i jep partisë së tij një atmosferë rinore.

Pavarësisht kritikave dhe polemikave, Bardella mbetet një figurë me ndikim dhe tërheqës për një pjesë të madhe të votuesve francezë, duke përfaqësuar një brez të ri të udhëheqjes në partinë e ekstremit të djathtë në Francë, e cila vazhdon të sfidojë establishmentin politik të vendit​.

Krijimi i një lideri të ekstremit të djathtë

Me kostumet e tij të pastra dhe flokët e prerë, kandidati i së djathtës ekstreme ka krijuar një fandom të së djathtës ekstreme, të cilët e përshëndesin me një ekstazë "Jordan!"

Gazetat franceze shpërndajnë lajme rreth tij me tituj si " Superylli Bardella ", " përtëritja e së djathtës ekstreme ", "populizmi jashtëzakonisht i drejtë" dhe "kurthi i Bardella".

Ai ka zgjeruar vazhdimisht hendekun midis tij dhe Valérie Hayer, kandidatja e Macron në garë. E ndihmon fakti që sfera e tij politike ka qenë më shumë me grupe djemsh në turne, sesa fushata të zymta, me postime të pafundme në TikTok dhe poza selfie me fansat.

"Ka një fenomen 'Bardella'," tha një këshilltar politik nga partia rivale konservatore Les Républicains.

Përveç të qenit një hit me të rinjtë - duke filluar fushatën e tij në një klub nate me pije dhe një DJ - Bardella ka bërë edhe një ndërhyrje me të moshuarit, një demografi e urtë ndaj ndryshimeve me të cilën partia e tij ka luftuar tradicionalisht. Sipas një sondazhi të IFOP të publikuar në prill, 23 përqind e votuesve mbi 65 vjeç planifikojnë të votojnë për Bardella-n, nga 19 përqind në 2019.

Le Pen e ka përshkruar Bardella-n si një dhuratë nga perëndia në përpjekjen e saj për të detoksifikuar reputacionin e partisë dhe për ta përgatitur atë për pushtet.

Ai "nuk është i prekur nga tabuja që rrethon votimin e Ballit Kombëtar", tha ajo, duke iu referuar emrit të mëparshëm të partisë, i cili lidhej me babain e saj Jean-Marie Le Pen, një mohues i Holokaustit. "Ai është pjesë e një brezi të ri."

/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH