BE

Kërcënimet nga Serbia dhe RS në Ballkan, kërkohet vazhdimi i mandatit të Bundeswehrit në Kosovë

Shkruar nga Liberale

Kërcënimet nga Serbia dhe RS në Ballkan, kërkohet vazhdimi i

Deputeti gjerman, Philip Kramer nga Grupi Parlamentar Aleanca 90/Të Gjelbrit, ka thënë se Serbia dhe Republika Sërpska në Bosnje e Hercegovinë janë të varura nga paratë dhe armët e Moskës dhe inkurajohen të jenë më të qarta në kërcënimet dhe provokimet e tyre kundër fqinjëve të tyre.

Ato inkurajohen të kërcënojnë me luftëra të reja në Ballkanin Perëndimor dhe të bashkohen me boshtin autokratik.

Këto komente, Kramer i bëri në fjalimin e tij të djeshëm në Parlamentin gjerman, ku po diskutohej për vazhdimin e mandatit të Bundeswehrit në KFOR, Kosovë.

“NATO-ja dhe BE-ja po kryejnë misione për ndërtimin e paqes për të krijuar një mjedis të sigurt për një proces paqeje pas vitesh krime lufte dhe dëbimi.

Në të njëjtën kohë, fuqitë autokratike po përpiqen të krijojnë një trampolinë në Evropën Perëndimore dhe të ndezin lagjen e BE-së.

Kina po hapet në Ballkanin Perëndimor përmes Iniciativës së saj të Mëndafshit dhe Rrugës, shpesh me premtime për infrastrukturë që shpesh shkojnë në dëm të marrësve të tyre dhe hapin derën e ndikimit kinez.

Rusia po merr një qasje shumë më të ngathët”.

“Ajo vepron si fuqia mbrojtëse e serbëve, si një ‘popull vëlla ortodoks’, ndërsa ushtria e saj në Ukrainë zhvillon një luftë të asgjësimit kundër një ‘populli vëlla ortodoks’, duke vjedhur, vrarë, përdhunuar dhe rrëmbyer fëmijë.

Serbia dhe Republika Sërpska varen nga parat dhe armët e Moskës dhe inkurajohen të jenë më të qarta në kërcënimet dhe provokimet e tyre kundër fqinjëve të tyre”.

“Ato inkurajohen të kërcënojnë me luftëra të reja në Ballkanin Perëndimor dhe të bashkohen me boshtin autokratik. E gjithë kjo, zonja dhe zotërinj, është ajo që e bën KFOR-in të rëndësishëm sot.

E gjithë kjo, të dashur ushtarë të kontingjenteve aktuale dhe të mëparshëm, e kanë bërë shërbimin tuaj në këtë mandat kaq qendror për 25 vjet tani”, u shpreh deputeti Kramer para të pranishmëve.

Ai theksoi se Bundeswehri, rrjedhimisht KFOR-it, për 25 vite tash ka kryer misionin e tij themelor që është parandalimi i dhunës së përtërirë të luftës dhe promovimi i një mjedisi të sigurt.

“KFOR-i është një mision paqeruajtës dhe stabilizimi në një zonë të pasluftës të lidhur me konfliktin.

Dhe kjo na sjell në një pikë qendrore: mandati në formën e tij është akoma i rëndësishëm, mbase më i rëndësishëm sesa ishte disa kohë më parë.

Për vite me radhë, por më së voni që nga pushtimi rus në shkallë të plotë të Ukrainës, autokratët e interesuar për të zhvendosur kufijtë e tyre kanë nuhatur ajrin e mëngjesit.

Kjo vlen edhe për Ballkanin Perëndimor. Ballkani Perëndimor ishte dhe është një hyrje gjeopolitike për në Evropë. Kjo bëhet e qartë kur shikoni se kush është i përfshirë atje dhe për cilat arsye”, potencoi më tej ai.

Ndërkaq, ai pati edhe kritika për zhvillimet në Kosovë që nga paslufta, duke thënë se “fakti që asnjë paqe e qëndrueshme nuk është rritur ende në Kosovë, se korrupsioni, krimi i organizuar, papunësia dhe mungesa e perspektivave nuk vazhdojnë të përhapen, është një dështim politik nga të gjitha anët, përfshirë BE-në”.

“Është një domosdoshmëri politike për të përparuar këtu në muajt e ardhshëm, nëse është e mundur, por të paktën në vitet e ardhshme.

Fakti që asnjë vuajtje dhe masakër e re, dëbim dhe përdhunim nuk ka shpërthyer midis shteteve dhe popullsisë së tyre është falë ushtarëve të Bundeswehrit të vendosur në Kosovë dhe partnerëve tanë”, deklaroi deputeti nga Grupi Parlamentar Aleanca 90/Të Gjelbrit në Bundestagun gjerman.

Në fund, ai kërkoi nga kolegët e tij deputetë që të votojnë pro vazhdimit të misionit të Bundeswehrit në kuadër të KFOR-it në Kosovë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH