BE

Gjermania, në krizë për infermierë/ Në 25 vitet e ardhshme, nevojë për mijëra punonjës

Shkruar nga Liberale

Gjermania, në krizë për infermierë/ Në 25 vitet e

Për shkak të plakjes së popullsisë, Gjermania pret të shohë një mungesë të konsiderueshme të personelit infermieror, me parashikimet që tregojnë se vendit do t’i duhen 280,000 deri në 690,000 infermierë shtesë deri në vitin 2049.

Parashikimi i forcës infermierore të lëshuar së fundmi nga Zyra Federale e Statistikave Gjermane, Destatis, ka zbuluar se nevoja për staf infermieror në të gjithë vendin parashikohet të rritet nga 1.62 milionë në 2019 në 2.15 milionë deri në vitin 2049.

Kjo shënon një rritje të konsiderueshme prej 33 për qind dhe sugjeron se vendi do të ketë nevojë për infermierë të huaj për t’u marrë me mungesat në terren, raporton “SchengenVisaInfo.com.” 

Ky parashikim sugjeron se vendi duhet të marrë masa të menjëhershme dhe të sigurojë që do të jetë në gjendje të mbulojë nevojat në terren.

Për të ndihmuar vendin të përballet me mungesat e tij të vazhdueshme në sektorin mjekësor, Gjermania po vazhdon përpjekjet e saj për të rekrutuar infermierë shtesë nga Amerika Latine.

Agjencia Federale e Punësimit e Gjermanisë ka thënë se vendi ka potencial për të rekrutuar rreth 700 staf infermierë në vit.

Poll
SHQIPENGLISH