Globi

Bankomati del jashtë kontrollit, njerëzit në radhë të gjata për të tërhequr paratë e të tjerëve

Shkruar nga Liberale
Bankomati del jashtë kontrollit, njerëzit në radhë të

Radhë të gjata në ATM për tërheqje, degë të sulmuara nga mbajtësit e llogarive dhe një vëllim i pazakontë aktiviteti në llogari. Janë këto episodet që ndodhën mbrëmë në Irlandë, duke alarmuar autoritetet dhe Bankën e Irlandës, një nga katër bankat kryesore irlandeze. Ato që mund të duken të jenë skenat e panikut të mbajtësve të llogarive të shqetësuar për mospagimin e bankës janë në fakt rezultat i një problemi teknik që ka prekur sistemet e bankës në orët e fundit. Për orë të tëra, të gjithë u lejuan të tërhiqnin para, edhe ata që nuk kishin para në llogaritë e tyre.

E njëjta bankë shpjegoi se gabimi i sistemit dërgoi shërbimet bankare në internet dhe aplikacionin celular në një kthesë, por lejoi transferime dhe tërheqje shumë përtej kufijve të klientëve dhe mbi të gjitha edhe atyre që ishin në të kuqe. Lajmi u përhap shpejt në mediat sociale dhe shumë njerëz që kishin nevojë për para menduan të përfitonin. Kështu nga mbrëmja e së martës deri në mëngjesin e së mërkurës herët në ATM u krijuan radhë të gjata.

Në disa zona policia është dashur të ndërhyjë për të parandaluar zënkat, për të shpërndarë turmat dhe për të penguar njerëzit të përdorin bankomatë. Megjithëse bankat zakonisht e kufizojnë shumën që mund të tërhiqet nga një bankomat në 500 € në ditë, shumë njerëz kanë qenë në gjendje të transferojnë të paktën dyfishin e kësaj shume nga llogaritë e tyre.

Shumë menduan se nuk do të kishte pasoja, por kjo nuk do të jetë kështu dhe shumë tani do ta gjejnë veten duke paguar edhe overdraftin. Banka, pasi siguroi se çështja është zgjidhur sot, ka lëshuar një njoftim ku thuhet se të gjithë klientët që tërhoqën do të ngarkohen me tarifat.

"Ekipet tona rivendosën shërbimet brenda natës dhe të gjitha shërbimet janë të disponueshme për klientët këtë mëngjes," tha huadhënësi në një deklaratë të mërkurën, duke shtuar, "Ne jemi të vetëdijshëm se problemi teknik ka lejuar disa klientë të tërheqin ose transferojnë fonde mbi kufijtë normalë, por këto transferta dhe tërheqjet do të debitohen nga llogaritë e klientëve sot."/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH