Aktualitet

Anastasia u vra në një shtëpi gjysmë të rrënuar dhe pastaj u mbulua me shkurre, dy elementët që 'dogjën' 32-vjeçarin

Shkruar nga Liberale

32-vjeçari nga Bangladeshi, i cili tashmë akuzohet zyrtarisht për vrasjen e 27-vjeçares Anastasia në Kos, pritet të dalë sot e premte para hetuesisë, pasi provat e fundit që kanë dalë në dritë kanë vërtetuar se ai i ka dhënë fund jetës së të resë.

32-vjeçarit i është caktuar masa e paraburgimit për akuzën e rrëmbimit të vajzës nga Polonia të hënën e 12 qershorit, ndërsa ai e mohon këtë akuzë.

I riu u zbulua nga videoja që e regjistronte duke dalë nga shtëpia me Anastasia në natën fatale si dhe pamjet që kapën kamerat e sigurisë.

Vrasja në shtëpinë e rrënuar

Oficerët e policisë që po trajtojnë rastin e vrasjes së Anastasias kanë hetuar një shtëpi gjysmë të rrënuar ku u gjet trupi i pajetë i 27-vjeçares në zonën e Alykes të Kos.

Sipas informacioneve të MEGA, ky është vendi ku dyshohet se vajza fatkeqe është vrarë nga 32-vjeçari. Sipas të njëjtave informacione, në shtëpinë gjysmë të shkatërruar është gjetur një gardh i thyer si dhe fraktura të freskëta që mund të kenë ardhur nga pesha e trupit.

Të njëjtat informacione thonë se gjatë rrugës nga shtëpia gjysmë e rrënuar deri te pema nën të cilën gjetën trupin e polakes, iu gjet një këpucë, dy bluza dhe cigaret e Anastasias.

Dyshohet se burri ka marrë Anastasian e pavetëdijshme dhe e ka çuar te pema ku ka lënë trupin e saj të pajetë.

“Dëshmitë u ndihmuan si nga pamjet video ashtu edhe nga depozitimet. Dëshmia e shokut të tij të dhomës ndihmoi shumë. Me informacionin që kemi në duar po përpiqemi të gjejmë rrugën që ata kanë ndjekur. E sigurt është se vajza është larguar e gjallë nga shtëpia. Ajo që ne besojmë është se ai e ka sulmuar seksualisht, pa ditur ende asgjë, dhe më pas e ka vrarë”, tha të premten në mëngjes përfaqësuesja e shtypit e ELAS-it, Konstantina Dimoglidou.

Siç shpjegoi trupi i Anastasias, nuk ishte i lehtë për t'u kontrolluar sepse "ishte i mbështjellë aq mirë sa kalbja përparoi shumë shpejt".

“Për shkak se është folur shumë, vajza është takuar me këtë burrë për arsye specifike, por nuk do të doja të them asgjë më shumë, por nuk duket se e njihte nga ditët e mëparshme. Vajza kishte pirë, nuk mund ta dimë se si u rrëmbye. Autori ishte arrestuar më parë për ligjin e emigracionit, por ndodhej legalisht në vendin tonë. Ai duket se e ka çuar vetë në vendin ku është gjetur. Për ne nuk është ende e qartë se si e ka transportuar. Të nesërmen duket se ka marrë një biletë për t'u larguar. Era e kufomës ndihmoi shumë vullnetaren për ta gjetur. E kishte mbuluar mirë, i kishte vendosur degë sipër dhe vullnetari duhej të gërmonte për ta gjetur” shtoi përfaqësuesi i ELAS-it.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH