Aktualitet

Ambasada ndan mesazhin e Blinken: SHBA vendosin demokracinë dhe të drejtat e njeriut në qendër të politikës së jashtme

Shkruar nga Liberale
Ambasada ndan mesazhin e Blinken: SHBA vendosin demokracinë dhe të

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë mesazhin e Sekretarit të Shtetit Antony Blinken në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, duke theksuar se Shtetet e Bashkuara vendosin demokracinë dhe të drejtat e njeriut në qendër të politikës së të jashtme

“?? | Në këtë Ditë Ndërkombëtare të Demokracisë, ne nënvizojmë mbështetjen tonë për demokracinë ndërsa përpiqemi drejt një bote më të barabartë, gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme. Shtetet e Bashkuara vendosin demokracinë dhe të drejtat e njeriut në qendër të politikës sonë të jashtme; ato janë elemente thelbësore në arritjen dhe ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në të gjithë botën. Angazhimi ynë është i fortë dhe i bazuar në përvojën tonë si një demokraci – e papërsosur, por në përpjekje të vazhdueshme për një bashkësi më të përsosur. Ne e dimë se shoqëritë e lira dhe demokratike kanë qytetarë më të shëndetshëm, konflikte më pak të dhunshme dhe komunitete më të begata. Në fakt, demokracia i shërben shumicës, jo pak njerëzve”, thuhet në mesazhin e Blinken të shpërndarë nga ambasada e SHBA.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH