Aktualitet

9 vjet e zhdukur, ADN-ja konfirmon se trupi i murosur brenda shtëpisë në Spanjë ishte i shqiptares

Shkruar nga Liberale
9 vjet e zhdukur, ADN-ja konfirmon se trupi i murosur brenda shtëpisë

Testi i ADN-së konfirmoi se trupi i gjetur i murosur në një apartament në Spanjë i përket Sibora Gaganit, vajzës 22-vjeçare italo-shqiptare, me origjinë nga Nettuno, e cila u zhduk në vitin 2014.

Do të ishte ish i dashuri i vajzës,Marco Gaio Romeo, që do të zbulonte vrasjen makabre, i cili u arrestua për vrasjen e partneres së tij, Paulës,me thikë.

Në momentin e arrestimit, më 17 maj, Romeo rrëfeu në mënyrë joformale vrasjen e Sibora-s, që daton nëntë vjet më parë.

Tashmë objektivi i vetëm i familjarëve, siç konfirmoi edhe avokatja Emanuela Di Marco "është kthimi i trupit në Itali. Do të vlerësojmë edhe detyrat burokratike dhe kostot, të cilat për këto gjëra janë mjaft të larta", shpjegon avokati. , i cili shton se nëse familja nuk do të kishte mundësi t'i mbështeste, "do të shqyrtojmë të kërkojmë ndihmë edhe nga Bashkia Nettuno".

"Dua të vendoset drejtësia"

“Së pari dua ta sjell vajzën time në shtëpi dhe më pas dua që drejtësia të vendoset”. Këto janë fjalët e nënës së Sibora Gaganit, Elisabetta Shahini për Fanpage.it pak ditë pas zbulimit të atij trupi në Spanjë. E fshehur pikërisht në apartamentin që vajza e saj ndante me “atë djalin”, siç e quan mama Betta, pa forcën për të shqiptuar emrin e tij.

“Ishte ai që më mori në telefon për të më pyetur nëse Sibora ishte kthyer tek unë në Itali, unë iu përgjigja: jo pse? Dhe më tha se ishin grindur dhe ajo kishte dy ditë që kishte ikur”, sqaron gruaja, duke saktësuar se ajo e pyeti menjëherë Romeon nëse rastësisht kishte ndodhur diçka, qoftë pa dashje, por ai e ka mohuar gjithmonë.

“E di që e vrau. Vajza ime ishte e fortë. Ai mund ta vriste vetëm duke e goditur nga pas, jam i sigurt. Ajo i donte fëmijët dhe donte të bëhej mësuese. Fëmijët i rrita vetëm, me shumë sakrifica. Çfarë të drejte ke t'i marrësh jetën një vajze 22-vjeçare?"

Tashmë që ka ardhur konfirmimi, mbetet vetëm e drejta e nënës për t'i bërë varrosjen e duhur vajzës, për lamtumirën e fundit. Është një kërkesë, e detyrueshme: “të vihet drejtësia”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH