Showbiz

7 mënyra se si të përshtatemi me ndryshimin e orës

Shkruar nga Liberale
7 mënyra se si të përshtatemi me ndryshimin e orës

Natën ndërmjet të shtunës 28 dhe të dielës 29 tetor 2023, akrepat e orës kthehen nga 03:00 në 02:00 të mëngjesit për kalimin nga ora verore në orën standarde.

Disa prej nesh e kanë vështirë të përshtaten dhe të mësohen më orën e re, sidomos ata që janë në punë. Zgjimi në mëngjes është ndoshta “sfida” më e vështirë pas ndryshimit të orës.

Më poshtë do të gjeni disa mënyra që do t’iu ndihmojnë të përgatiteni për ndryshimin e orës.

Luaj herët. Disa ditë më parë, filloni t’i afroni oraret e rutinës së vaktit dhe pushimit me ato të ardhshme, në mënyrë që trupi të fillojë një proces përshtatjeje. Është mirë që gjithmonë ta bëni këtë gradualisht.

Vendosni kohë pushimi.  Mos shkoni në shtrat shumë herët dhe shmangni dremitjet e pasdites këto ditë.

Shmangni pijet stimuluese që mund t’ju shqetësojnë gjumin për disa ditë, pini më pak kafe ose përdorni më shumë qumësht.

Shmangni ushtrimet e shumta në orët e fundit të ditës , mos bëni ushtrime fizike intensive pas orës 19:00 dhe nëse është e mundur preferoni orët e para të mëngjesit.

Shmangni darkat e bollshme. Më mirë të hani diçka të lehtë që ju ndihmon të bini në gjumë.

Shmangni ekspozimin në mbrëmje ndaj pajisjeve elektronike. Telefonat inteligjentë, televizori, kompjuterët na mbajnë zgjuar dhe krijojnë vështirësi kur shkojmë në shtrat.

Shmangni ilaçet, vetëm ato natyrale. Nëse nuk jeni mësuar me ilaçet e gjumit, kjo nuk është një kohë e mirë për të filluar. Përkundrazi, është më mirë të praktikoni ushtrime relaksimi, ose të merrni ilaçe natyrale (si kamomil, balsam limoni ose lule pasioni).

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH