Globi

3 simptomat që në 85% të rasteve tregojnë se jeni me Covid

Shkruar nga Liberale
3 simptomat që në 85% të rasteve tregojnë se jeni me Covid

Simptomat e koronavirusit në shumë raste janë të ngjashme me atë të gripit sezonal dhe për këtë arsye, në këtë periudhë të vitit, kur shtohen dhe virozat, shumë persona kanë dyshime nëse janë me grip apo me Covid-19.

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka shpjeguar se kush janë 3 simptomat kryesore që në 85% të rasteve konfirmojnë se një person është i prekur nga koronavirusi.

1-Një kollë e re dhe e vazhdueshme; kollitje për më shumë se një orë, ose të pasurit 3 episode ose më shumë kolle të vazhdueshme brenda 24 orësh.

2-Temperatura mbi 37.8.

3-Ndryshimi i nuhatjes ose shijimit; në pjesën më të madhe nuk mund të nuhasni apo shijoni gjë, ose këtë shqisa janë ndryshe nga normalisht.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH