Globi

Udhëtoi me armë në çantë teksa shkonte me pushime, arrestohet në Hong Kong senatori amerikan, Jeff Wilson

Shkruar nga Liberale
Udhëtoi me armë në çantë teksa shkonte me pushime,

Një senator amerikan, Jeff Wilson, u arrestua në aeroportin në Hong Kong dhe u akuzua për posedim të një arme zjarri të palicensuar. Por Aa u lirua me kusht të dielën dhe do të përballet me një seancë dëgjimore më 30 tetor.

"Ishte një gabim i sinqertë dhe unë pres që situata të zgjidhet së shpejti," tha zyra e tij në një deklaratë të hënën.

Ligjvënësi i Washingtonit tha në një deklaratë për shtyp se nuk e kuptoi që arma e shkarkuar ishte në çantën e tij kur kaloi përmes sigurisë në aeroportin në Portland, Oregon.

Sipas medieve të huaja, një zëdhënës i Portit të Portland,  referoi një kërkesë për koment Administratës së Sigurisë së Transportit, e cila menaxhon të gjithë kontrollin e pasagjerëve në aeroport.

Mbajtja e armëve ose municioneve pa licencë nga personat përgjegjës në Hong Kong dënohet me 14 vite burg dhe një gjobë $ 12,800 $.

Wilson tha se po udhëtonte me gruan e tij për një pushim pesë-javor në Azinë Juglindore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH