Aktualitet

Trump sulmon Biden: Do të mbahet mend si presidenti më i korruptuar në historinë e SHBA-së

Shkruar nga Liberale
Trump sulmon Biden: Do të mbahet mend si presidenti më i korruptuar

Disa orë pasi u përball me akuza penale për keqpërdorimin e supozuar të dokumenteve të klasifikuara, Donald Trump i tha një turme mbështetësish në resortin e tij të golfit në Nju Xhersi se paditë e tij ishin një "ndjekje e korruptuar" dhe "politike" e krijuar për ta shkatërruar atë.

Donatorët dhe mbështetësit brohoritën emrin e Trump dhe kënduan "gëzuar ditëlindjen". “Sapo u akuzova”, tha me shaka ish-presidenti, i cili mbush 77 vjeç të mërkurën. "Një ditëlindje e mrekullueshme."

Ish-presidenti ishte në Miami më herët gjatë ditës i akuzuar në çështjen e dokumenteve të klasifikuara. Prokurorët federalë e kanë akuzuar atë për fshehje të qëllimshme të dokumenteve të klasifikuara dhe pengim të drejtësisë, duke e akuzuar me 37 akuza federale, përfshirë 31 shkelje të Aktit të Spiunazhit.

Trump u deklarua i pafajshëm për të gjitha akuzat dhe u lirua me kusht që të mos e diskutonte çështjen me një listë dëshmitarësh. Në gjurmët e fushatës, Trump ka qenë i vendosur të luftojë në gjykatën e opinionit, duke mbajtur një orar të ngjeshur të paraqitjeve të fushatës dhe mundësive për foto. Në Miami, fushata e tij paralajmëroi gazetarët se ai do të ndalonte në një restorant, ku fansat e përshëndetën me lutje dhe brohoritje.

Në Nju Xhersi, ai mbajti mesazhin sfidues që kishte praktikuar në ngjarjet e mëparshme të fushatës. Ai akuzoi në mënyrë të pabazë Biden për orkestrimin e akuzave federale kundër tij, duke i quajtur ato një "persekutim politik".

Në një moment të jashtëzakonshëm projeksioni, presidenti i akuzuar dy herë, i cili po hetohet për ndërhyrje në zgjedhje tha se Biden “do të mbahet mend përgjithmonë si presidenti më i korruptuar në historinë e vendit tonë, por ndoshta edhe më e rëndësishmja, presidenti i cili së bashku me një bandë banditësh, të papërshtatshëm dhe marksistësh të tij më të afërt u përpoqën të shkatërronin demokracinë amerikane”.

Trump gjithashtu e quajti Jack Smith, këshilltarin special që ngriti akuza federale kundër tij, "të çmendur" dhe "bandit".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH