Shije

Si të bëni karkaleca tave në kushte shtëpie

               Publikuar në : 15:52 - 16/10/19 liberale

Karkalecat në tavë, kombinuar me hudhrat dhe salcën e domateve janë një variant tepër i vecantë i shijimit të tyre.

Përgatitja
Në një tigan me pak vaj ulliri vendosni për të skuqur karkalecat. I hidhni  kripë e piper sipas dëshirës.

Pasi të jenë skuqur mirë i shtoni një gotë ujë dhe dy lugë gjelle salcë domatesh, I shtoni pak majdanoz dhe e trazoni mirë.

Më pas e kaloni masën në një tavë të rrumbullakët dhe e fusni në furrë  për 20 minuta. Pasi të jetë gati e nxirrni dhe shijojeni, sipas dëshirës mund ti hidhni pak djath parmigano.
Përbërësit

5 karkaleca të medhenj
vaj ulliri
kripë, piper
2 thelpinj hudhër
1 gotë ujë
3 gjethe majdanoz i freskët
salcë domatesh

Ju bëftë mirë! /Gazeta Liberale

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back