Globi

Shurupet e kollës po vrasin fëmijët, alarmi vjen nga OBSH

Shkruar nga Liberale
Shurupet e kollës po vrasin fëmijët, alarmi vjen nga OBSH

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se medikamentet e kontaminuara mund të jenë shpërndarë jashtë vendit të Afrikës Perëndimore, me ekspozimin global "të mundshëm"

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lëshuar një alarm për katër shurupe për kollën dhe ftohjen e prodhuar nga Maiden Pharmaceuticals në Indi, duke paralajmëruar se ato mund të lidhen me vdekjen e 66 fëmijëve në Gambia.

Agjencia shëndetësore e OKB-së paralajmëroi gjithashtu se medikamentet e kontaminuara mund të jenë shpërndarë jashtë vendit të Afrikës Perëndimore, me ekspozimin global "të mundshëm".

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve se katër shurupet e ftohjes dhe kollës në fjalë "kanë qenë të lidhura potencialisht me lëndime akute të veshkave dhe 66 vdekje te fëmijët".

“Humbja e këtyre jetëve të të rinjve është përtej zemërthyerjes për familjet e tyre.”

Tedros tha se OBSH ishte gjithashtu “duke kryer hetime të mëtejshme me kompaninë dhe autoritetet rregullatore në Indi”.

Sipas alarmit të produktit mjekësor të lëshuar nga OBSH të mërkurën, katër produktet janë Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Shurup, Makoff Baby Cough Shurup dhe Magrip N Cold Shurup.

Të enjten, autoritetet e Gambisë filluan mbledhjen e shurupit të paracetamolit dhe prometazinës nga familjet rurale në Rajonin e Bregut Perëndimor dhe Rajonin e Lumit të Epërm.

Një hetim i ministrisë së shëndetësisë së Gambisë, i cili filloi në korrik dhe është në vazhdim, përmendi gjithashtu bakterin E. coli si një shkak të mundshëm të shpërthimit të dështimit akut të veshkave.

"Rezultatet paraprake nga hetimi në vazhdim tregojnë se me shumë mundësi janë shurupet e paracetamolit dhe prometazinës që shkaktuan rastet akute të dëmtimit të veshkave në këtë shpërthim," i tha AFP të mërkurën Abubacarr Jagne, nefrologu që drejton hetimin e ministrisë së shëndetësisë.

Autoritetet shëndetësore kishin urdhëruar më 23 shtator një tërheqje të të gjitha ilaçeve që përmbajnë paracetamol ose shurup prometazine./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH