Sociale

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 17 Qershor përreth botës

Shkruar nga Liberale

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 17 Qershor

 

Më 17 qershor 2015, nëntë persona u qëlluan për vdekje në një kishë historike afrikano-amerikane në Charleston, Karolina e Jugut; I dyshuari Dylann Roof u arrestua mëngjesin tjetër. (Roof u dënua për krime federale të urrejtjes dhe u dënua me vdekje; ai më vonë u deklarua fajtor për akuzat për vrasje shtetërore dhe u dënua me burgim të përjetshëm pa lirim me kusht.)

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 17 Qershor

Në këtë datë:
Në 1775, Beteja e Luftës Revolucionare e Bunker Hill rezultoi në një fitore të kushtueshme për britanikët, të cilët pësuan humbje të rënda.

Në 1885, Statuja e Lirisë mbërriti në portin e Nju Jorkut në bordin e anijes franceze Isere.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 17 Qershor

KOKA e Statujës së Lirisë i ekspozuar në Francë në fillim të 1884 para se të dërgohej në Shtetet e Bashkuara. 

Në vitin 1930, Presidenti Herbert Hoover nënshkroi Aktin e Tarifave Smoot-Hawley, i cili rriti tarifat e SHBA-së në nivele të larta historike, duke shkaktuar hakmarrje të huaja.

Në vitin 1963, Gjykata e Lartë e SHBA, në Distriktin Shkollor Abington (Pa.) kundër Schempp, hodhi poshtë, 8-1, rregullat që kërkonin recitimin e Lutjes së Zotit ose leximin e vargjeve biblike në shkollat ​​publike.


Në vitin 1967, Kina testoi me sukses bombën e saj të parë termonukleare (hidrogjen).

Në vitin 1972, rënia përfundimtare e Presidentit Richard Nixon filloi me arrestimin e pesë hajdutëve brenda selisë së Demokratëve në Uashington, D.C., kompleksi Watergate.

Në vitin 1994, pasi drejtoi policinë në një ndjekje me shpejtësi të ngadaltë në autostradat e Kalifornisë Jugore, O.J. Simpson u arrestua dhe u akuzua për vrasje në vrasjen e ish-gruas së tij, Nicole, dhe mikut të saj, Ronald Goldman. (Simpson u lirua më vonë në një gjyq penal, por u mbajt përgjegjës në një gjyq ci

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 17 Qershor

Në këtë fotografi të dosjes së 17 qershorit 1994, një Ford Bronco i bardhë, i drejtuar nga Al Cowlings që mbante O.J. Simpson, është ndjekur nga makinat e policisë së Los Anxhelosit ndërsa udhëton në një autostradë në Los Anxhelos. Simpson, superylli i dekoruar i futbollit dhe aktori i Hollivudit, i cili u lirua nga akuzat se vrau ish-gruan e tij dhe shoqen e saj, por më vonë u gjet përgjegjës në një gjyq të veçantë civil, ka vdekur. Ai ishte 76 vjeç.

Në vitin 2008, qindra çifte të të njëjtit seks u martuan në të gjithë Kaliforninë ditën e parë të plotë që martesat e homoseksualëve u bënë të ligjshme me urdhër të gjykatës më të lartë të shtetit.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 17 Qershor

Ariel Owens dhe Joseph Barham nga Richmond, Kaliforni, janë martuar në City Hall në San Francisko, më 17 qershor 2008. 

Në vitin 2009, Presidenti Barack Obama zgjeroi disa përfitime për partnerët e të njëjtit seks të punonjësve federalë. Senatori i Nevadas, John Ensign dha dorëheqjen nga udhëheqja e GOP një ditë pasi pranoi një lidhje me një ish-punonjës të fushatës.

Në vitin 2012: Rodney King, 47 vjeç, rrahja e të cilit në vitin 1991 nga policia e Los Anxhelosit shkaktoi zemërim të gjerë dhe i cili luftoi me varësinë dhe arrestimet e përsëritura, vdiq në Rialto, Kaliforni, në një mbytje të dukshme aksidentale.

Në vitin 2013, Gjykata e Lartë e SHBA vendosi 7-2 se shtetet nuk mund të kërkojnë prova të shtetësisë nga njerëzit që regjistrohen për të votuar në zgjedhjet federale, nëse nuk marrin miratimin federal ose gjykatë për ta bërë këtë.

Në 2017: Juria në çështjen e sulmit seksual të Bill Cosby e deklaroi veten të bllokuar pa shpresë, duke rezultuar në një gjyq për yllin televiziv 79-vjeçar të akuzuar për drogën dhe përkëdheljen e një gruaje më shumë se një dekadë më parë; prokurorët njoftuan menjëherë se do të ndiqnin një gjyq të dytë. (Ai gjyq rezultoi në dënimin e Cosby-t, por gjykata më e lartë e Pensilvanisë më vonë e rrëzoi atë.)

Në vitin 2019, Irani njoftoi se po shkelte pajtueshmërinë me marrëveshjen ndërkombëtare që e pengoi atë të prodhonte armë bërthamore; njoftimi nënkuptonte se Irani së shpejti mund të fillonte pasurimin e uraniumit vetëm një hap larg niveleve të nivelit të armëve. Administrata Trump ndoqi njoftimin e Iranit duke urdhëruar 1000 trupa të tjera në Lindjen e Mesme.

Në vitin 2020, prokurorët në Atlanta ngritën akuza për vrasje kundër oficerit të policisë së bardhë Garrett Rolfe në vrasjen fatale të një burri me ngjyrë, Rayshard Brooks, pas një beteje; një oficer i dytë, Devin Brosnan, u akuzua për sulm të rëndë dhe shkelje të betimit të tij. (Të dy oficerët janë në pritje të gjykimit.)


Në vitin 2021: Gjykata e Lartë, në një vendim 7-2, la të paprekur të gjithë Aktin e Kujdesit të Përballueshëm, duke hedhur poshtë përpjekjen më të fundit të madhe të udhëhequr nga republikanët për të vrarë ligjin kombëtar të kujdesit shëndetësor të njohur si "Obamacare". Presidenti Joe Biden nënshkroi legjislacionin që krijon një festë të re federale që përkujton fundin e skllavërisë; Dhjetë qershori, ose 19 qershori, do të ishte festa e 12-të federale.

Pregatiti Enkeleda Stafa

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH