Sociale

Revolucion për kohën/ Si sot 19 vite më parë. Kjo është video e parë e hedhur në YouTube

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Revolucion për kohën/ Si sot 19 vite më parë. Kjo

Videoja e parë në YouTube u ngarkua më 23 prill 2005 – saktësisht 317 vjet më parë, sot.

Bashkëthemeluesi i YouTube Jawed Karim postoi videon 18 sekondëshe, të titulluar "Unë në kopshtin zoologjik". Që atëherë ka mbledhur mbi 90 milionë shikime. Deri më sot, është e vetmja video në kanalin e Karimit.


Me klikim të një personazhi, ekrani mbushet me fytyrën e një të riu Karim, me flokët e tij të çrregullt që zënë pjesën e përparme dhe në qendër të ekranit.

"Në rregull," fillon Karim. "Kështu që ja ku jemi, përballë elefantëve."

“Gjëja më e bukur për këta djem është se ata kanë vërtet, vërtet, feçkë shumë të gjata,” vazhdon ai. "Dhe kjo është, kjo është e bukur."

Ndryshe nga shumë video të krijuesve të YouTube këto ditë, videoja e Karimit nuk përfshin atë që konsiderohet shenja më tradicionale: "Abonohuni në kanalin tim!" ose "Pëlqeje, vlerëso, komento!"

Ai e përfundon videon thjesht duke thënë: "Dhe kjo është pothuajse gjithçka që mund të thuhet."

Video ndahet në tre seksione  "00:00 Intro, 00:05 The cool thing, 00:14 End", pra hyrja, gjëja interesante dhe fundi.

Një vit pas "Unë në kopshtin zoologjik", Karim dhe bashkëthemeluesit e tjerë ia shitën platformën Google për një shumë të madhe 1.65 miliardë dollarë.

Tani, platforma krenohet me më shumë se 2 miliardë përdorues të regjistruar që vizitojnë çdo muaj, sipas YouTube. Përshtati për LIBERALE.AL ENKELEDA STAFA

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH