Sociale

KALENDARI HISTORIK/ Nga datëlindjet e Babë Dudë Karbunarës dhe Ibrahim Kodrës tek vdekja e Richard Nixon

Shkruar nga Liberale

KALENDARI HISTORIK/ Nga datëlindjet e Babë Dudë Karbunarës

1842 – U lind në lagjen Kala në Berat Babë Dudë Karbunara ka qenë mësues dhe politikan shqiptar, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë. Me mbarimin e studimeve u rikthye në Berat në 1863. Ndonëse i arsimuar për kohën, turqit nuk e pranuan në administratë, ndaj të ardhurat për familjen i siguronte përmes tregtisë, që zhvillonte me vëllezërit dhe kushërinj të vendosur në Vlorë e emigrim. U martua dhe u bë baba i tre vajzave. Shqiptarizmi i theksuar i tij ra në sy të turqve, të cilët më 1895 i dogjën shtëpinë në Berat. Periudha pas Pavarësisë që kaloi ishte shumë e vështirë për Babë Dudën. Mësuesi atdhetar, përfaqësues i Beratit në Kuvendin e Vlorës në moshë të thyer u torturua mizorisht nga mercenarët e Esat Toptanit. Përveç se i shkatërruan pasurinë në vitin 1915, rebelët e Haxhi Qamilit kur hynë në Berat e kapën, e hoqën zvarrë në qytet duke e rrahur me shkop. Nga kjo dhunë, Babë Duda ishte në gjendje të rëndë shendetësore deri në fund të jetës. U nda nga jeta më 17 dhjetor 1917, në moshën 75-vjeçare.

1885 – Lindi në Shkodër Hilë Mosi ka qenë veprimtar dhe përhapës i çështjes kombëtare, figurë e publicistikës si dhe e politikës shqiptare pas pavarësisë. Më 1920 qe senator i pref. së Shkodrës në Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë dhe në vitet 1921-1924 u zgjodh për dy legjislatura rresht deputet i së njëjtës prefekturë. Qe delegat dhe përfaqësues i Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve, në Gjenevë. Më 3 mars 1921 zgjedhet sekretar i Këshillit Kombëtar, më 1921-1922 dhe prapë në maj 1924 u emërua prefekt në Korçë. Më 3 gusht 1923 mban fjalën mortore me rastin e shuarjes së atdhetarit Pandeli Cale. Me Triumfin e Legalitetit emigroi jashtë vendit, por në gusht të 1925 ishte pjesë e të amnistuarve nga Kryetari i Republikës Ahmet Zogu. Me t’u kthyer, u caktua prefekt në Korçë, ku qëndroi deri në fund të vitit 1926. Në fillim të vitit 1927 u emërua inspektor i Kryesisë së Republikës, por sipas vendimit të kryetarit të Republikës, më 16 janar 1927, dhe me Vendimin e Këshillit të Ministrave, më 27 janar 1927, rezulton të ketë qenë i emëruar “Inspektor i Përgjithshëm i Administratës”, duke i dorëzuar detyrën e prefektit Zef Kadares, i transferuar nga Berati në Korçë. Sapo erdhi në këtë detyrë, Hila, realizoi transferimin e komiserit të Policisë së Korçës, mikut të tij, Zef Mirdita, në detyrën e “sekretarit të Inspektorisë së Administratës”. Pas kësaj detyre, më 24 tetor 1927, u emërua ministër i Punëve Botore dhe zv/ministër i Punëve të Jashtme, ku qëndroi deri në 16 nëntor 1927, zëvendësuar nga Salih Vuçitërni. Atë vjeshtë i ra fatkeqësia e vdekjes së të birit, Mirit. U rikthye prefekt i Korçës deri kur më 6 mars 1930 qeveria e Pandeli Evangjelit i dha detyrën e ministrit të Arsimit dhe zëvendësisht për Punët Botore. Gjatë asaj kohe u njoh Petro Markon që e cakton mësues në Dhërmi.

1915 – Përdorimi i gazit helmues në Luftën e Parë Botërore përshkallëzohet kur gazi i klorit lëshohet si armë kimike në Betejën e Dytë të Ypres. Beteja e Dytë e Ypres ishte përdorimi i parë masiv nga Gjermania i gazit helmues në Frontin Perëndimor. Ajo shënoi edhe herën e parë që një forcë e mëparshme koloniale (Divizioni i Parë Kanadez) mposhti një fuqi evropiane (Perandorinë Gjermane) në Evropë.

1918  -U lind në Likmetaj të Ishmit Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra, ishte një piktor shqiptar me famë ndërkombëtare. Kodra është konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht. Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollës “Naim Frashëri”, ndërpritet kur 20 vjeç (1938) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me një bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, Venecia, Paris, Beograd, Nju Jork. Në vitin 1948, Ibrahim Kodra u bë mik me Pablo Picasso, pikërisht në këtë temë në “Konferencën Ndërkombëtare për Paqen e Romës”, në të cilën të dy së bashku ata kryen një hulumtim të thellë artistik , ishe shkrimtar. Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara. Në hulumtimin artistik të Kodrës, kubizmi i Pablo Pikasos do të ketë shumë ndikim, sidomos pas miqësisë së tyre në Romë më 1948, deri në atë pikë sa të njëjtat gazeta spanjolle që flasin për Pikason treguan Kodrën si “postkubisti i fundit në Evropë” si Picasso.

1930 – Mbretëria e Bashkuar, Japonia, Franca, Italia, dhe Shtetet e Bashkuara nënshkruajnë Traktatin Detar të Londrës që rregullon luftën detare dhe kufizon ndërtimin e anijeve ushtarake. Ratifikimet u shkëmbyen në Londër më 27 tetor 1930 dhe traktati hyri në fuqi në të njëjtën ditë. Ky Traktat është regjistruar në Serinë e Traktatit të Lidhjes së Kombeve më 6 shkurt 1931.

1937 – Lind në New Jersey, Jack Nicholson. Nicholson, është një aktor dhe regjisor amerikan, karriera e të cilit ka shtrirë më shumë se 60 vjet. Ai është i njohur për të luajtur një gamë të gjerë të roleve mbështetëse, përfshirë komedinë, romancën dhe portretizimet komike të errëta të anti-heronjve dhe karaktereve të mbrapshta. Disa nga filmat e tij janë, The Shinning, Batman, Wolf, The Departed, A Few Goodmen, etj.

1948 – Gjatë Luftës arabo-izraelite, Haifa, porti i madh i Izraelit, merret nga forcat arabe. Beteja e Haifas, ose e njohur ndryshe dhe si Operacioni Haganah ishte një ngjarje e madhe në fazat përfundimtare të luftës civile në Palestinë, që çoi deri në Luftën arabo-izraelite të vitit 1948. Objektivi i operacionit ishte kapja e lagjeve arabe të Haifa. Në këtë betejë mbetën të vrarë me qindra trupa izraelite dhe arabe.

1977 – Fibra optike përdoret për herë të parë për të kryer një komunikim të drejtpërdrejtë telefonik. Fijet optike përdoren më shpesh si mjet për të transmetuar dritën midis dy skajeve të fibrës dhe për të gjetur përdorim të gjerë në komunikimet me fibër optike. Ato lejojnë transmetimin në distanca më të gjata dhe në gjerësi bandë më të lartë (ritmet e të dhënave) sesa kabllot elektrike .

1983 – Revista gjermane Stern pretendon se “Ditarët e Hitlerit” ishin gjetur në mbeturina në Gjermaninë Lindore. Ditarët më pas u zbuluan se ishin të falsifikuara. Ditarët e Hitlerit ishin një seri 60 vëllimesh të revistave të shkruara siç duhet nga Adolf Hitler, por të falsifikuara nga Konrad Kujau në vitet 1981-83. Ditarët u blenë në 1983 për 10 milionë marka nga revista e lajmeve gjermane Stern.

1994 – Vdes në moshën 81 vjeçare, Richard Nixon. Nixon, ishte presidenti i 37-të i Shteteve të Bashkuara, që shërbeu nga viti 1969 deri më 1974. Pas pesë vjetësh në Shtëpinë e Bardhë ai nënshkroi fundin e përfshirjes së SHBA në Luftën e Vietnamit, miqësinë me BRSS dhe Kinën, dhe krijimin e Agjencisë së Mbrojtjes së Mjedisit. Nixon, u bë presidenti i vetëm që dha dorëheqjen nga zyra.

2016 – Nënshkruhet zyrtarisht Marrëveshja e Parisit, një marrëveshje për të ndihmuar në luftimin e ngrohjes globale. Gjuha e marrëveshjes u negociua nga përfaqësuesit e 196 shteteve në Konferencën e 21-të të Palëve të UNFCCC në Le Bourget, afër Parisit, në Francë, dhe u miratua me konsensus në 12 dhjetor 2015. Të vetmet shtete, që nuk e kanë nënshkruar këtë marrëveshje, janë Turqia dhe Irani.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH