Aktualitet

Bëhuni gati për plazh! Po i vjen i nxehti afrikan, ja sa do të shkojnë temperaturat dhe sa do të zgjasë vapa?

Shkruar nga Liberale

Bëhuni gati për plazh! Po i vjen i nxehti afrikan, ja sa do të

Gati për një kthesë tjetër?

Vala e re e të nxehtit afrikane vjen në Mesdhe.

Siç tregohet nga ilmeteo.it, ngritja e një mase ajrore shumë të nxehtë me origjinë subtropikale, direkt nga shkretëtira e Saharasë, do të përhapet në të gjithë rajonin tonë. Temperaturat priten të jenë shumë mbi mesataren e periudhës me pika maksimale deri në 30/35°C.

Në ditët në vijim temperaturat do të rriten sërish derisa të arrijnë vlerat praktikisht verore.

Nuk do të jetë saktësisht njësoj vapë në të gjithë rajonin, por pyetja që lind është tjetër: sa do të zgjasë këtë herë?

Pas rënies së theksuar të temperaturave gjatë ditëve të fundit, situata është e destinuar të ndryshojë sërish. Në ditët në vijim, presioni atmosferik gradualisht do të fillojë të rritet, duke favorizuar kushte gjithnjë e më të qëndrueshme të motit dhe prani më të madhe të diellit.

Për pasojë temperaturat do të rriten.

Shenjat e para të këtij rikuperimi u regjistruan të mërkurën e 8 majit ndonëse kanpasur edhe reshje sporadike shiu gjatë ditës së enjte.

Megjithatë, ky ishte vetëm fillimi i një rritjeje termike e cila do të shfaqet veçanërisht nga ditët e së enjtes 9, dhe të premten, 10 maj, kur temperaturat gjatë drekës në rajon do të kalojnë 24-25°C.

Kulmi i të nxehtit, edhe pse mesatar, do të arrihet gjatë fundjavës, ku praktikisht i gjithë vendi do të karakterizohet nga një klimë e vonë pranverore ose pothuajse verore, me mot të këndshëm dhe jo ekstrem. Temperaturat më të larta do të regjistrohen në zonat bregdetare, ku termometrat do të arrijnë majat afër 30/35°C, ndërsa në pjesët e tjera vlerat maksimale do të luhaten ndërmjet 25 dhe 27°C.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH