Globi

Shpërthen vullkani masiv në Indonezi, 11 të vdekur

Shkruar nga Liberale
Shpërthen vullkani masiv në Indonezi, 11 të vdekur

Tē paktën 11 person janë vrarë nga një shpërthim në vullkanin Marapi në pjesën perëndimore të arkipelagut indonezian.Lajmi u konfirmua nga shërbimet e kërkim-shpëtimit, pas përpjekjeve gjatë natës ndërsa tre persona u gjetën të gjallë.

Vullkani 2,891 metra i lartë hodhi hi deri në 3 kilometra në qiell të dielën. Autoritetet ngritën alarmin në nivelin e dytë më të lartë dhe ndaluan banorët të shkonin brenda 3 km nga krateri.

Pas shpërthimit një re e madhe hiri vullkanik u përhap gjerësisht në qiell dhe makina dhe rrugët u mbuluan me hi.

Marapi është një nga vullkanet më aktivë në ishullin Sumatra dhe shpërthimi i tij më vdekjeprurës ishte në prill të vitit 1979, kur vdiqën 60 njerëz.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH