Showbiz

Sam Altman, një Steve Jobs i ri apo njeriu më i rrezikshëm në Tokë?

Shkruar nga Liberale
Sam Altman, një Steve Jobs i ri apo njeriu më i rrezikshëm

Përmbysja e papritur e bashkëthemeluesit dhe CEO Sam Altman, nga bordi i drejtorëve të kompanisë të premten e kaluar, shkaktoi një përçarje të thellë brenda dhe jashtë OpenAI-t të fuqishëm dhe me rritje të shpejtë. "Ajo që ndodhi në OpenAI sot është një grusht shteti nga bordi, të cilin nuk e kemi parë që nga viti 1985, kur bordi i Apple rrëzoi Steve Jobs," tha investitori legjendar i teknologjisë Ron Conway përmes X. "Është tronditëse, është e papërgjegjshme dhe nuk është e drejtë për Sam dhe Greg (ish-president i kompanisë) dhe të gjithë krijuesit e OpenAI," shtoi ai.

Brenda katër ditëve nga shpallja e OpenAI, shumica e punonjësve të kompanisë kanë kërcënuar se do të largohen në shenjë solidariteti, ndërsa Mira Murati shkroi në mediat sociale: OpenAI nuk është asgjë pa njerëzit e saj. Megjithatë, në të njëjtën kohë, në gjirin e Silicon Valley, por edhe në botën e zakonshme që ndjek zhvillimin e këtij "seriali" në kompaninë që qëndron pas ChatGPT-së së fuqishme - por edhe potencialisht të rrezikshme - lindën pyetje të rëndësishme: Pse duhet Altman të shkarkohet, pasi është një lëvizje shumë e pazakontë për një kompani të këtij niveli, dhe pse kaq papritur?

“Duke pasur parasysh rrezikun dhe fuqinë e inteligjencës artificiale të avancuar, publiku duhet të informohet pse bordi ndjeu se duhej të merrte masa kaq drastike”, tha Elon Musk në mënyrë karakteristike përmes X. "Nëse do të ishte një çështje sigurie e AI, do të kishte një efekt në të gjithë Tokën," shtoi ai, duke iu bërë jehonë shqetësimeve të shumë vëzhguesve të tjerë të jashtëm.

Skriptet

Por le të fillojmë nga fillimi: justifikimi zyrtar i dhënë publikut nga bordi i OpenAI ishte se Altman "nuk ishte gjithmonë i sinqertë në komunikimin e tij me bordin, duke penguar aftësinë për të kryer detyrat e tij", gjë që natyrisht nuk është shumë informuese.

Një teori rreth rrëzimit të Altman është se ai po i hapte rrugën një sipërmarrjeje të re biznesi. Një raport i Bloomberg thotë se Altman po përpiqej të mblidhte shuma të mëdha parash për një start-up të inteligjencës artificiale të quajtur 'Tigris'. Ndërsa nuk është krejtësisht e pazakontë që i njëjti person të drejtojë dy ose më shumë biznese, mund të provokojë një reagim të ashpër nga bordi i OpenAI.

Nga ana e tij, megjithatë, Toby Ord, një studiues në Universitetin e Oksfordit, postoi në lidhje me të në X: "Shumë pak njerëz e dinë saktësisht se çfarë ndodhi në këtë rast, por besoj se kur anëtarët e këshillit thanë se..., do të thoshte se fshiheshin informacione të përsëritura, të cilat pengonin detyrimet e tyre ligjore për të krijuar një mjedis të sigurt për inteligjencën artificiale të përgjithshme, pra një mjedis që mund të kryejë të gjitha detyrat intelektuale, ashtu si njeriu".

Dhe ky është versioni tjetër. Sipas një raporti të New York Times, Ilya Sutskever, i cili themeloi OpenAI me Altman dhe nëntë të tjerë, u bë gjithnjë e më prezent shqetësimi për rrezikshmërinë e teknologjisë që kompania po zhvillonte dhe se Altman nuk po i kushtonte shumë vëmendje. Sipas këtij skenari, rritja e shpejtë e kompanisë solli në pah konfliktin, i cili kulmoi në mbledhjen e bordit javën e shkuar.

Në të vërtetë, tashmë ka një ndarje të mprehtë midis shkencëtarëve të AI dhe udhëheqësve politikë për këtë çështje të veçantë. Të tjerë argumentojnë se inteligjenca artificiale është mundësia më e madhe e biznesit të kësaj gjenerate, dhe të tjerë shqetësohen se zhvillimi i saj shumë i shpejtë mund të shkaktojë rreziqe përtej kontrollit njerëzor. Prandaj, disa nga themeluesit e OpenAI janë larguar që nga viti 2021 dhe kanë krijuar një kompani tjetër, Anthropic, e cila pretendon të fokusohet më shumë në sigurinë e AI.

Sa e rrezikshme mund të jetë teknologjia OpenAI?

OpenAI, pasi ka mbledhur të paktën 13 miliardë dollarë nga Microsoft, ka zhvilluar një nga teknologjitë potencialisht më të fuqishme që njerëzimi ka parë ndonjëherë. GPT-4 është aktualisht modeli më i aftë dhe më i fuqishëm i AI në dispozicion dhe pritet një version i ri, i cili thuhet të jetë edhe më i fuqishëm.

Ata që paralajmërojnë për rreziqet e inteligjencës artificiale shqetësohen se një ditë do të jetë në gjendje të shkatërrojë njerëzimin. Ndërsa është larg të qenit të provuar nëse një paralajmërim i tillë i tmerrshëm është i vërtetë, frika nga rreziku i AI është një pjesë themelore e kulturës në OpenAI. Në statutin e shoqërisë thuhet shprehimisht se ajo mban "detyrën parësore të besimit ndaj njerëzimit". Ajo gjithashtu zotohet të përdorë të gjitha aftësitë e saj për t'u siguruar që nga teknologjia të përfitojnë të gjithë dhe të mos "dëmtojë njerëzimin apo të grumbullojë në mënyrë të padrejtë fuqinë".

Duke qenë se qëllimi i kompanive të teknologjisë dhe bizneseve private në përgjithësi është zakonisht fitimi dhe kompensimi i aksionerëve të tyre, mund të thuhet se ky statut është i pazakontë, për të mos thënë më pak./moneyreview.gr- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH