Globi

Rekord i ri në planet: Oqeani i Floridës arrin temperaturën më të lartë ndonjëherë

Shkruar nga Liberale
Rekord i ri në planet: Oqeani i Floridës arrin temperaturën

Temperatura e oqeanit sipërfaqësor rreth Florida Keys në Shtetet e Bashkuara (SHBA) u rrit në 38.43 gradë këtë javë. Kjo nxehtësi e oqeanit mund të jetë edhe një rekord global.

Sipas të dhënave të qeverisë amerikane, një bombë e temperaturës së ujit në ujërat e gjirit Manatee në parkun kombëtar Everglades regjistroi një temperaturë prej 38.43 gradë të hënën pasdite.

Sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA), temperaturat normale të ujit për rajonin në këtë kohë të vitit duhet të jenë midis 23 gradë dhe 31 gradë,

Të dhënat e temperaturës së sipërfaqes së oqeanit nuk mbahen, por sipas një studimi të kryer në vitin 2020, temperatura më e lartë e vërejtur ishte 37.61 gradë Celsius në Gjirin Persik.

Bregdeti i Floridës jugore po përballet me një valë ekstreme të të nxehtit që kërcënon jetën detare dhe ekosistemet e oqeanit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH