Globi

Putin: Rusia i vetmi shtet në botë që ka armë supersonike

Shkruar nga Liberale
Putin: Rusia i vetmi shtet në botë që ka armë supersonike

Presidenti Vladimir Putin tha të martën se Rusia është vendi i vetëm në botë që ka armë supersonike.

Duke folur në një takim të lartë ushtarak, Putini tha që për herë të parë në histori Rusia ka avantazh në dizajnimin e një kategorie të re të armëve, ndryshe nga në të kaluarën kur ishte vënë pas Shteteve të Bashkuara, njofton Klan Kosova.

Ai tha se njësia e parë e pajisur me automjetin hipersonik me avion Avangard është vendosur që të fillojë detyrën këtë muaj, ndërsa që raketat hipersonike të Kinzhalit të nisura nga ajri tashmë kanë hyrë në shërbim.

Putin përmendi për herë të parë Avangard-in dhe Kinzhal midis sistemeve të tjera të armëve të ardhshme.

Putin tha atëherë se Avangardi ka një gamë ndërkontinentale dhe mund të fluturojë në atmosferë me një shpejtësi 20 herë më të shpejtë se zëri.

Ai vuri në dukje se aftësia e armës për të ndryshuar rrjedhën dhe lartësinë e saj në rrugën drejt një objektivi e bën atë të jetë e mbrojtur nga përgjimi i armikut.

Kinzhal, i cili transportohet nga avionët luftarakë MiG-31, hyri në shërbim me forcat ajrore ruse vitin e kaluar.

Putini ka thënë se raketa fluturon 10 herë më shpejt se shpejtësia e zërit, ka një gamë prej më shumë se 2,000 kilometrash dhe mund të mbajë një bërthamë ose një kapak konvencional.

Ushtria tha që është e aftë të godasë si objektivat në tokë ashtu edhe anijet në marina.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera gjithashtu kanë punuar në hartimin e armëve hipersonike, por ato ende nuk kanë hyrë në shërbim./klankosova/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH