Globi

Përgjimi i Merkel, Gjermani i kërkon sqarime SHBA

Shkruar nga Liberale
Përgjimi i Merkel, Gjermani i kërkon sqarime SHBA

Gjermania i kërkon sqarime autoriteteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas raportimit se inteligjenca ka përgjuar zyrtarët më të lartë të vendit.

Raportimet janë kritikuar edhe në të kaluarën nga vetë kancelarja, Angela Merkel, e cila në 2013-ën i pati thënë presidentit të athershëm Barack Obama se përgjimi i miqve është i papranueshëm.

“Qeveria federale ka marrë shënim raportin dhe është në kontakt me të gjitha organet përkatëse kombëtare dhe ndërkombëtare për sqarim. Si çështje parimore, dhe ju tashmë e dini këtë, unë do t’ju kërkoja të kuptoni se qeveria federale nuk komenton hapur mbi çështjet që kanë të bëjnë me aktivitetet e inteligjencës. Kjo nuk është deklaratë nëse një situatë është e zbatueshme ose jo. Qeveria gjermane raporton për këto çështje pranë organeve të mbledhjes së konfidencialitetit të parlamentit”, u shpreh zëdhënësi i qeverisë gjermane.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH