Globi

Papa Françesku flet për luftën në Izrael, apel Hamasit që të lirojë pengjet

Shkruar nga Liberale
Papa Françesku flet për luftën në Izrael, apel Hamasit

Në fund të ligjëratës së përgjithshme në Vatikan, Papa Françesku, kërkoi lirimin e të gjithë pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

“Lutem për familjet që panë një ditë feste të shndërrohej në ditë zie dhe kërkoj që pengjet të lirohen menjëherë ”, theksoi Papa.

Në të njëjtën kohë, Françesku përsëriti se kushdo që është nën sulm ka të drejtë të mbrohet, por shprehu shqetësimin për bllokimin e plotë të Gazës.

Së fundi, ai theksoi se "Lindja e Mesme ka nevojë për paqe, e cila duhet të ndërtohet mbi bazën e drejtësisë, dialogut dhe guximit të vëllazërisë" .

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH