Analizë

ANALIZË - Euro rritet, ndërsa partia e Le Pen-it po korr një fitore më të vogël se ç'pritej!

Shkruar nga Liberale

ANALIZË - Euro rritet, ndërsa partia e Le Pen-it po korr një

Euro u rrit pasi në bursë ekspertët përthyen shenjat e para që partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen ishte gati të fitonte raundin e parë të zgjedhjeve legjislative të Francës me një diferencë më të vogël se sa kishin treguar disa sondazhe.
Monedha e përbashkët u rrit me 0.2 për qind në 1.0740 dollarë në fillim të tregtimit në Sidnei, niveli më i fortë që nga e marta.

Partia “National Rally” (RN) e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen shënoi një fitore historike në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare të Francës që u zhvilluan të dielën, treguan sondazhet e para, por rezultati përfundimtar do të varet nga ditët përpara balotazhit të javës së ardhshme.
RN është duke fituar rreth 34% të votave, treguan sondazhet e Ipsos, Ifop, OpinionWay dhe Elabe, në një tjetër humbje të madhe për Presidentin Emmanuel Macron i cili kishte thirrur zgjedhjet e parakohshme pasi oferta e tij u rrëzua nga RN në zgjedhjet e Parlamentit Evropian në fillim të këtij muaji.
Pjesa e votave të RN ishte përpara rivalëve të majtë dhe të qendrës, përfshirë aleancën e udhëhequr nga Macron, blloku i së cilës u pa duke fituar 20.5%-23%. Fronti i Ri Popullor (NFP), një koalicion i krahut të majtë i mbledhur me ngut, parashikohej të fitonte rreth 29% të votave, treguan sondazhet e para.
Sondazhet e fundit ishin në përputhje me sondazhet e opinionit përpara zgjedhjeve dhe u pritën me gëzim nga mbështetësit e Le Pen. Megjithatë, ata dhanë pak qartësi nëse RN anti-emigrante, euroskeptike do të jetë në gjendje të formojë një qeveri për të "bashkëjetuar" me Macron pro-BE pas balotazhit të së dielës së ardhshme

Rezultatet fillestare treguan partinë e ekstremit të djathtë të zonjës Le Pen përballë aleancës centriste të Presidentit Emmanuel Macron dhe Frontit të Ri Popullor të krahut të majtë – se potencialisht më pak vota se sa i duhen për të siguruar një shumicë absolute pas një raundi të dytë votimi.

Tregu ka qenë i shqetësuar se një shfaqje shumë e fortë për ekstremin e djathtë të zonjës Le Pen do të rrisë shanset për një politikë fiskale ekspansive, duke sjellë në fokus llogaritë e fryra fiskale të vendit dhe duke e turbulluar më tej perspektivën për monedhën e përbashkët.

Fokusi tani është në atë nëse partia e saj mund të marrë mjaftueshëm mbështetje në raundin e dytë të votimit më 7 korrik për të siguruar një shumicë absolute në Asamblenë Kombëtare, e cila do ta lejonte atë të kontrollonte legjislaslacionin më lehtë. Presidenti Macron dhe kundërshtarët e tjerë të saj tashmë po hartojnë strategji për të mbajtur partinë e ekstremit të djathtë jashtë pushtetit.

"Tani kemi një javë më optimiste të tregtisë përpara nesh," tha Joachim Klement, kreu i strategjisë, kontabilitetit dhe qëndrueshmërisë në Liberum Capital, i cili pret që euro të forcohet gjatë javës ndërsa aleancat janë krijuar për të reduktuar fitoren e Le Pen.
Nëse aleanca e majtë “ka për qëllim të bllokojë grupimin e Le Penit nga marrja e shumicës në raundin e dytë, kjo ka implikime të gjera për përhapjen franko-gjermane dhe në të vërtetë edhe të euros. Nëse rezultati është se do të kemi një qeveri më të qendrës, do të ishte pozitive për monedhën dhe do të paralajmëronte një përhapje më të ngushtë”, tha Ven Ram, strateg për MLIV.

Partia e ekstremit të djathtë parashikohej të merrte midis 33 për qind dhe 34.2 për qind të votave, sipas parashikimeve fillestare nga katër kompani sondazhesh të dielën. Sondazhi përfundimtar i sondazheve të Bloomberg të premten i vendosi ato në 36.2 për qind.
Aleanca e krahut të majtë ishte vendosur të merrte midis 28.5 për qind dhe 29.6 për qind të votave dhe aleanca centriste e Macron midis 21.5 për qind dhe 22.4 për qind, treguan parashikimet të dielë.
Vendimi i Macron për të thirrur një votim të menjëhershëm në fillim të qershorit i kishte çuar tregjet në një krizë.
Partia e tij – e cila mbështet shkurtime të mëdha të shpenzimeve për të marrë nën kontroll deficitin buxhetor të Francës – pësoi një humbje dërrmuese në zgjedhjet parlamentare evropiane. Partia e Le Pen, ndërkohë, ka mbrojtur disa masa të kushtueshme buxhetore, përfshirë uljen e taksës së shitjes për energjinë dhe karburantin.

Gjatë dy javëve të fundit, kërkesa shtesë e investitorëve për të mbajtur bonot franceze mbi borxhin gjerman më të sigurt u rrit në më shumë se 80 pikë, ndërsa euro ra në nivelin më të ulët që nga fillimi i majit.
Me një 5.3 për qind të parashikuar të prodhimit këtë vit, deficiti buxhetor i Francës tejkalon më shumë 3 për qind të prodhimit ekonomik të lejuar sipas rregullave të Bashkimit Evropian. Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon pa masa të mëtejshme se, borxhi do të rritet në 112 për qind të prodhimit ekonomik në vitin 2024 dhe me rreth 1.5 pikë përqindjeje në vit, në periudhën afatmesme.

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH