Globi

OBSH miraton për përdorim vaksinën Moderna

Shkruar nga Liberale
OBSH miraton për përdorim vaksinën Moderna

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka miratuar përdorimin urgjent të vaksinës Moderna kundër COVID-19, duke u bërë kështu e pesta vaksinë që merr dritën jeshile për injektim.

“Qëllimi është të vihen në dispozicion ilaçe, vaksina dhe mjete diagnostikuese sa më shpejt të jetë e mundur”, tha OBSH në një deklaratë.

Mariangela Simao, numri dy i OBSH, tha se është e rëndësishme të kemi më shumë vaksina për shkak të problemeve me furnizimin e barnave në shumë vende.

Moderna njoftoi këtë javë planin për të zgjeruar rrjetin e saj të prodhimit në mënyrë që të rrisë kapacitetin e saj deri në 3 miliardë doza në 2022.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH