Showbiz

Njihet si "monarkia e popullit", mbretëresha kontraverse e Danimarkës që pi duhan pa pushim dhe punon për Netflix

Shkruar nga Liberale

Ajo është një duhanpirëse e rregullt dhe kjo është aq normale për të sa blen në supermarket, por Mbretëresha Margrethe e Danimarkës është gjithashtu kryetarja më jetëgjatë e shtetit në Evropë.

Monarkia, e cila u bë lajm kryesor vitin e kaluar kur hoqi titujt mbretërorë nga katër fëmijët e djalit të saj Princit Joachim, ka qenë në fron që nga viti 1972.

Ajo ua kaloi të gjithë anëtarëve të tjerë mbretërorë për sa i përket jetëgjatësisë së mbretërimit të saj, kur kushërira e saj e tretë Mbretëresha Elizabeth II vdiq në moshën 96-vjeçare shtatorin e kaluar, pas 70 vjetësh si monarke.

Dyshja gëzonin një marrëdhënie të ngushtë, pasi ishin lidhur gjatë disa vizitave shtetërore në vendet e tyre, gjatë dekadave - së fundmi në vitin 2000, kur Margrethe u prit në Windsor.

Margrethe, tani 83 vjeç, mori pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth, por iu nënshtrua një operacioni të madh në shpinë në shkurt dhe nuk ishte në gjendje të ishte në kurorëzimin e Mbretit Charles.

Margrethe lindi më 16 prill 1940, një javë pasi Gjermania naziste kishte pushtuar Danimarkën. Pushtimi do të thoshte që princesha e vogël u bë simbol i shpresës për danezët. Ajo u ngjit në fron më 15 janar 1972, pas vdekjes së babait të saj.

Por, megjithëse ishte fëmija i tij i madh, ajo nuk u bë trashëgimtare e supozuar deri në vitin 1953, kur kushtetuta e Danimarkës u ndryshua për të lejuar gratë të trashëgojnë fronin. Kjo pasoi një referendum në të cilin më shumë se 85 për qind e pjesëmarrësve votuan për lejimin e trashëgimisë femërore.

Në ditën kur u bë monarke, ajo u shfaq në ballkonin e Pallatit Christiansborg të Danimarkës dhe u zotua për besnikërinë e saj ndaj kombit.

E veshur me një vello të zezë dhe një fustan të stolisur me regalinë e Urdhrit të Elefantit dhe Urdhrit Familjar të babait të saj, Mbretit Frederick IX,  monarkja 31-vjeçare tha: 'Babai im i dashur, Mbreti ynë, ka vdekur. Detyra që babai im kishte mbajtur për afro 25 vjet tani është mbi supet e mia. I lutem Zotit të më japë ndihmë dhe forcë për të mbajtur trashëgiminë e rëndë.'

Duke u bërë mbretëresha e parë e Danimarkës që nga Margrethe I në fillim të shekullit të 15-të, monarkia hapi një shteg që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Ajo njihet si 'monarkja e popullit' falë faktit se, përveç detyrës të saj, ajo ka një karrierë të lulëzuar si ilustratore dhe stiliste dhe, deri në vitin 2015, sfidoi konvencionet duke u ndriçuar në publik.

Në vitin 2021, u njoftua se ajo ishte punësuar si skenografe për një film të Netflix, ku do të projektonte skenat për një përshtatje të një romani romantik fantazi nga Karen Blixen nga Afrika, një nga autoret femra më të njohura ndërkombëtarisht në Danimarkë.

Margrethe gjithashtu ka studiuar në pesë universitete dhe është një anglofile e përkushtuar.

Ajo kaloi një vit në shkollën e konviktit North Foreland Lodge në Hampshire dhe vazhdoi të studionte arkeologjinë parahistorike në Kolegjin Girton, Kembrixh. Princesha e atëhershme studioi gjithashtu në Shkollën Ekonomike të Londrës në vitin 1965.

Duke folur në një intervistë për të shënuar Jubileun Platinum të Mbretëreshës qershorin e kaluar, Margrethe tregoi se si Mbretëresha i kishte lënë një 'mbresë të madhe' asaj, për shkak të mënyrës se si ajo është përballur me detyrat e saj, mënyrës se si është përkushtuar, por edhe se e bën atë me një buzëqeshje.'

Dyshja thuhet se kanë përdorur pseudonime për njëra- tjetrën, ku Mbretëresha e quajti homologen e saj daneze 'Daisy' dhe Margrethe e quajti 'Lilibet' - emri i përdorur nga familja e saj më e ngushtë.

Margrethe njihet si 'Daisy' ose 'teze Daisy' sepse lulja me të njëjtin emër njihet si 'marguerite' si në Suedi ashtu edhe në Danimarkë./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH