Showbiz

Një oaz i vërtetë, me 7 milionë drita/ Kjo është rruga më spektakolare në Evropë për këtë Krishtlindje

Shkruar nga Liberale
Një oaz i vërtetë, me 7 milionë drita/ Kjo është

Koha tani po numëron mbrapsht. Krishtlindjet po afrojnë dhe dritat tashmë kanë filluar të ndezin çdo qytet të vogël apo të madh në të gjithë planetin. Në disa qytete e marrin këtë sezon pak më seriozisht.

Për të zbuluar se cilat destinacione janë më të ndritura, DFDS, një kompani e specializuar në lundrime, kreu një sondazh duke përdorur platformë TikTok dhe duke matur shikimet. Më konkretisht, bëri një listë të vendeve më spektakolare në kohën e Krishtlindjeve në të gjithë Evropën.

Londra kryesoi listë. Kryeqyteti i Anglisë ka zënë pesë nga dhjetë vendet e para, me rrugën Regent dhe dritat e Krishtlindjeve të pakrahasueshme. Rruga e Londrës që të çon nga stacioni i metrosë Piccadilly Circus drejt qendrës së zhurmshme dhe plot me dyqane në Oxford Street është një oaz i vërtetë Krishtlindjesh, me 7 milionë drita për ta kthyer natën në ditë. Kështu që ka kuptim që si vendasit ashtu edhe vizitorët në Londër të marrin telefonat e tyre celularë menjëherë dhe të xhirojnë video për mediat e tyre sociale.

Në vendin e dytë në listë gjejmë Covent Garden në Londër,

Këtu janë dhjetë vendet më të mira në Evropë sipas postimeve të TikTok për të admiruar miliona drita këtë vit:

- Rruga Regent, Londër

- Covent Garden, Londër

- Brussels by Lights, Bruksel

- Kopshti Botanik, Edinburg

- Oxford Street, Londër

- Sheshi George, Glasgow

- Bahnhofstrasse, Zyrih

- Carnaby Street, Londër

- Colmar, Francë

- Kopshti Botanik Mbretëror, Londër

DFDS ka përdorur gjithashtu kërkimin e saj për të përpiluar një listë të qyteteve më të mira për të përfituar sa më shumë nga Krishtlindjet:

- Londra

- Barcelona

- Parisi

- Zyrihu

- Lisbonës

- Budapesti

- Dublini

- Edinburgu

- Vjena

- Madridi/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH