Life Style

Ndërron jetë Princi Filip në moshën 99 vjeçare

               Publikuar në : 14:19 - 09/04/21 liberale

Ka ndërruar jetë në moshën 99-vjeçare Princi Filip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elisabeth.

Duka i Edinburgut humbi jetën në Kështjellën e Windsor-it si pasojë e një sëmundje të rëndë, 28 ditë pasi iu nënshtrua një operacioni në zemër.

Pallati Buckingham në deklaratë për shtyp për këtë humbje shkruan: “Me dhimbje të thellë madhëria e saj Mbretëresha njofton vdekjen e burrit të saj të dashur, Lartmadhërisë së Tij Mbretërore Princit Philip, Dukës së Edinburgut. Lartësia e Tij vdiq paqësisht këtë mëngjes në Kështjellën Windsor”.

Princi dhe Mbretëresha u martuan në vitin 1947 dhe patën katër fëmijë. Djali i tyre i parë, trashëgimtari i fronit, Princi Charles, lindi në vitin 1948, ndërsa motra e tij, Princesha Anne, në vitin 1950. Princi Andrew, Duka i Jorkut, lindi në vitin 1960, ndërsa Princi Edward, Konti i Ueseksit, lindi në vitin 1964.

Princi Philip u lind në ishullin e Korfuzit, më 10 qershor 1921. Babai i tij ishte Princi Andrew i Danimarkës, djali i vogël i Mbretit Jrogo I i Helenëve. Mamaja e tij, Princesha Alice, ishte vajza e Lordit Louis Mountbatten dhe stërmbesa e Mbretëreshës Victoria.

<
>
21523116-4074042-The_Queen_and_Prince_Philip_at_Eugenie_s_wedding_in_October_2018-a-13_1574856128284 14595532-4074042-The_duke_who_retired_from_public_duties_in_2017_after_decades_of-a-70_1574871529605 21522472-4074042-image-a-18_1574844690667 41537502-4074042-image-m-39_1617965539895 39405650-4074042-The_last_photograph_of_Philip_was_in_November_where_the_Duke_and-a-22_1613581323601

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back