Kryesore

Ministri i Jashtëm i Kinës viziton Shqipërinë në fund të nëntorit

               Publikuar në : 16:14 - 25/10/21 liberale

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, do të vizitojë Shqipërinë gjatë një turi me takime me homologët e disa vendeve të rajonit.

Sipas njoftimit të zëdhënësit të ministrit, publikuar në mediat kineze, Yi do të takojë homologen shqiptare, Olta Xhaçka, por edhe ministrat e Jashtëm të Greqisë, Serbisë e Italisë, brenda 3 ditësh, në datat 27-29 tetor.

Sipas zëdhënësit, vizita vjen pasi Yi është ftuar nga të katërt ministrat e Jashtëm të këtyre vendeve, Nikos Dendias, Nikola Selakovic, Olta Xhaçka dhe Luigi Di Maio.

Pala kineze, por edhe ajo shqiptare, nuk kanë njoftuar për arsyet e kësaj vizite.

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back