Globi

Merkel, thirrje gjermanëve që të qëndrojnë në shtëpi

Shkruar nga Liberale
Merkel, thirrje gjermanëve që të qëndrojnë në

Angela Merkel ka bërë thirrje për solidaritet, pasi Gjermania hyn në një “fazë shumë serioze” të pandemisë.

Merkel tha se “numri i infeksioneve të reja po rritet me hapa të mëdhenj çdo ditë, prandaj iu kërkoi banorëve që të qëndrojnë në shtëpi.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi tani për të siguruar që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar . Unë ju kërkoj që të shmangni çdo udhëtim që mund të konsiderohet i panevojshëm. Ju lutemi qëndroni në shtëpi. Vera relativisht e relaksuar mbaroi; tani ne do të përballemi me muaj të vështirë. Si do të jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona, do të vendoset në ditët dhe javët e ardhshme", tha Merkel.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH