Showbiz

Zbulohet pasuria e majme e Dua Lipës

Shkruar nga Liberale

Zbulohet pasuria e majme e Dua Lipës

Dua Lipa është një këngëtare, tekstshkruese, aktore dhe modele anglezo-shqiptare e cila ka një pasuri neto prej 32 milionë eurosh.

Ajo fitoi famë ndërkombëtare me albumin e saj debutues të vetëtitulluar në 2017, i cili përmbante këngë hit si “Be the One” dhe “New Rules”.

Zbulohet pasuria e majme e Dua Lipës

Përzierja e saj unike e muzikës pop, R&B dhe muzikës elektronike mblodhi shpejt një bazë fansash.

Në vitin 2020, Lipa publikoi albumin e saj të dytë, “Future Nostalgia”, i cili shfaqi rritjen e saj si artiste dhe e forcoi më tej statusin si një ikonë pop.

Zbulohet pasuria e majme e Dua Lipës

Albumi, i ndikuar shumë nga disko dhe pop-i i viteve ’80, përfshinte këngë në krye të listave si “Don’t Start Noë”, “Physical” dhe “Levitating”.

“Future Nostalgia” i dha Duas vlerësime kritike dhe vlerësime të shumta, duke përfshirë çmimin ‘Grammy’ për ‘albumin më të mirë pop’ në 2021.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Lipa ka bashkëpunuar me artistë të ndryshëm të shquar, përfshirë Calvin Harris, Silk City dhe Elton John.

Zbulohet pasuria e majme e Dua Lipës

Ajo është njohur gjithashtu për përpjekjet e saj filantropike, duke mbrojtur drejtësinë sociale dhe barazinë.

Dua bëri debutimin e saj në aktrim si Mermaid Barbie në filmin “Barbie” të vitit 2023 dhe luajti LaGrange në filmin “Argylle” të vitit 2024.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH