Showbiz

Aktorja amerikane e pornos viziton Teheranin, shpërthejnë polemikat

Shkruar nga Liberale

Aktorja amerikane e pornos viziton Teheranin, shpërthejnë polemikat

Aktorja amerikane e filmave porno, Whitney Wright, e cila ka shprehur mbështetje për palestinezët në rrjetet sociale, udhëtoi në Iran, në një vizitë që shkaktoi habi dhe polemika për shkak të situatës së të drejtave të grave në vend. Wright shkoi në ish-ambasadën amerikane në Teheran, e braktisur pas krizës së pengjeve të vitit 1979.

Aktorja amerikane e pornos viziton Teheranin, shpërthejnë polemikat

Aktorja u filmua nëpër kryeqytetin iranian, pavarësisht nga puna e saj në pornografi duke u ekspozuar ndaj akuzave penale që mbartnin një dënim me burgim me vdekje. Wright e përshkroi ambasadën amerikane si një vend që “duhej ta vizitonte”.

Wright ka ndarë informacione pro-palestineze në internet në të kaluarën, duke përfshirë materiale që mbështesin militantët e armatosur kundër Izraelit. Si një shtetase amerikane e lindur në Oklahoma City, asaj i duhet një vizë për të vizituar Iranin. Qeveria dyshohet se e liroi pa qenë “në dijeni të natyrës së punës së saj imorale”.

Aktori iranian Setareh Pesiani përmendi vizitën e Wright për të kritikuar linjën e ashpër të qeverisë së Teheranit për veshjen e detyrueshme, e cila çoi në arrestimin dhe vdekjen e 22-vjeçares Mahsa Amini . “Ju i dënoni njerëzit e këtij vendi me metoda të ndryshme për mosmbajtjen e hixhabit, por lejoni që një aktore porno të vijë këtu për turizëm!”, ka shkruar Pesiani në Instagram.

Masih Alinejad, një aktiviste me bazë në SHBA, e cila është përballur me tentativa për vrasje dhe rrëmbim nga Irani, denoncoi gjithashtu vizitën e Wright. “Ne, gratë iraniane, duam të jemi si Rosa Parks dhe jo si Whitney Wright,” shkroi Alinejad, duke iu referuar ikonës së të drejtave civile në SHBA.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH