Kryesore

Lajm i mirë nga Rusia: Mbi 30°C, koronavirusi ndalon së infektuari

               Publikuar në : 11:59 - 09/05/20 liberale

Mbikëqyrësi rus Shëndetit thotë se ditët e nxehta të verës mund të shpëtojnë njerëzimin përfundimisht nga Covid-19 pasi virusi bëhet pothuajse jo infektiv në temperaturat e ajrit mbi 30 gradë Celsius.

“Koronavirusit të ri SARS-CoV-2 nuk i pëlqen nxehtësia dhe humbet aktivitetin e tij infektiv pothuajse tërësisht në temperatura mbi plus 30 Celsius,” tha Rospotrebnadzor.

Institucioni në fjalë po i përgjigjej pyetjeve në një faqe interneti qeveritare kushtuar betejës së Rusisë kundër pandemisë, ndërsa tha se plus 70 gradë Celsius është temperatura në të cilën koronavirusi çaktivizohet plotësisht. /Gazeta Liberale

Tags: ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back