Globi

Kosovë/ 6 viktima në 24 orë dhe 112 të prekur nga Covid-19

Shkruar nga Liberale
Kosovë/ 6 viktima në 24 orë dhe 112 të prekur nga Covid-19

Kosova ka regjistruar në 24 orët e fundit 6 viktima dhe 112 raste të reja nga COVID-19.

Më shumë të infektuar kishte Prishtina 36, ndjekur nga Gjakova 16 dhe Gjilani 10.

Por numri i të shëruarve ishte më i lartë se ai i të infektuarve, 131 teksa tashmë në total Kosova numëron mbi 13 mijë të infektuar dhe 539 viktima.

NJOFTIMI NGA IKSHPK

131 TË SHËRUAR DHE 112 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 488 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 112 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 13.713 raste nga 52.157 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 539 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 131 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 9.923 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.251.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 36 raste, komuna Gjakovë 16 raste, komuna Gjilan 10 raste, komuna Pejë 7 raste, komuna Viti 5 raste, komuna Deçan 4 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Lipjan 4 raste, komuna Malishevë 4 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Fushë Kosovë 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Kamenicë, Kllokot, Obiliq, Podujevë, Prizren, Rahovec dhe Vushtrri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH