Globi

Kopshti zoologjik gjerman mund t'i ushqejë kafshët me njëri-tjetrin

Shkruar nga Liberale
Kopshti zoologjik gjerman mund t'i ushqejë kafshët me

Kopshtet zoologjike që duhej të ishin të mbushur me njerëz në pushimet me diell të Pashkëve, tani janë të ngurta dhe po kërkojnë dhurime..

Një drejtor i kopshtit zoologjik në Gjermaninë veriore madje ka pranuar që së shpejti disa kafshë duhet të ushqehen me të tjerët, nëse kopshti zoologjik do të mbijetojë.

"Ne kemi renditur kafshët që do të duhet t'i masakrojmë së pari," i tha Verena Kaspari i Neumünster Zoo, Die Welt.

Zonja Kaspari në Neumünster Zoo tha se vrasja e disa kafshëve në mënyrë që të tjerët të mund të jetonin do të ishte zgjidhja e fundit, dhe "e pakëndshme", por edhe kjo nuk do ta zgjidhë problemin financiar, shkruan BBC.

Vulat dhe pinguinët kishin nevojë për sasi të mëdha peshku të freskët çdo ditë, theksoi ajo.

"Nëse është fjala për këtë, unë do të duhet të ushqej kafshët, në vend se t'i lejoj ata të  vdesin urie," tha ajo.

"Në rastin më të keq, ne do të duhet të ushqejmë disa nga kafshët me të tjerët."

Shoqata kombëtare e kopshtit zoologjik të Gjermanisë (VdZ) argumenton se kopshtet zoologjike, ndryshe nga shumë biznese të tjera, nuk mund të hyjnë në letargji dhe të zvogëlojnë shpenzimet./Gazeta Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH