Kryesore

KE: Të nisë vaksinimi i popullsisë kundër gripit

               Publikuar në : 16:54 - 15/07/20 liberale

Komisioni Evropian u bën thirrje shteteve anëtare të nisin më herët fushatën për vaksinimin e popullsisë kundër gripit, për të ulur rrezikun e shpërthimeve të njëkohshme të gripit dhe të Covid-19.

Fushatat për vaksinim kundër gripit normalisht fillojnë në vjeshtë, por sivjet këshillohet që ato të fillojnë gjatë verës. Zyrtarët e BE-së janë të shqetësuar se spitalet mund të mbingarkohen nga një numër i madh pacientësh, siç ka ndodhur në kulmin e pandemisë së koronavirusit në Evropë, gjatë muajve mars dhe prill.

Komisioni Evropian po ashtu u bëri thirrje shteteve që të blejnë më shumë vaksina kundër gripit.

Këtë javë, shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar paralajmëruan se vala tjetër e koronavirusit në dimër mund të jetë më vdekjeprurëse.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back