Globi

I ftuari qëllon me pushkë për të festuar dasmën, godet nusen në kokë dhe e vret

Shkruar nga Liberale
I ftuari qëllon me pushkë për të festuar dasmën, godet

Një nuse u qëllua për vdekje në dasmën e saj, nga një plumb që supozohet se u qëllua për të festuar dasmën e saj. E reja është Mahvash Leghaei, 24 vjeç, e cila u martua në Firuzabad, provincën Fars, Iran.

Besohet se ishte kushëri i dhëndrit, qëlloi me armë gjahu. Plumbi e goditi gruan në kokë dhe gjithashtu plagosi dy të ftuarit e pranishëm në ceremoni. Praktika e gjuajtjes me armë në dasma është e paligjshme, por është ende e zakonshme në Lindjen e Mesme.

Zëdhënësi i policisë, kolonel Mehdi Jokar tha: "Ne morëm një thirrje urgjente për të shtëna në një sallë dasmash në qytetin e Firuzabad dhe agjentët tanë u dërguan menjëherë."

“Oficerët zbuluan se dikush kishte qëlluar me armë gjahu si pjesë e një tradite lokale, por fatkeqësisht për shkak të turmës së pranishme dhe kontrollit të dobët të armës, ajo goditi tre persona, duke përfshirë dy burra dhe nusen”.

Burri iku më vonë, por policia arriti ta arrestonte, ndërkohë që kishte edhe pushkën e gjahut me vete. Sipas raportimeve të para, burri ka qëlluar dy herë. Plumbi i parë nuk ka shkaktuar aksidente, por i dyti ka goditur nusen në kokë, duke i shpuar trurin dhe më pas ka plagosur dy të ftuarit e tjerë. Zëdhënësi i policisë tha se 24-vjeçarja ra në koma dhe më pas ndërroi jetë. Familja tha se organet e saj u dhuruan për të ndihmuar tre persona.

Mahvash kishte një diplomë në psikologji. Xhaxhai i saj raportoi se ajo kishte punuar si punonjës social duke ndihmuar pacientët shërohen nga problemet e tyre të varësisë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH