Ndërkombëtare

Greqia do të ndërtojë mur në kufi me Turqinë

               Publikuar në : 22:01 - 20/10/20 liberale

Greqia do të ndërtojë një mur, të gjatë 26 kilometra dhe të lartë 5 metra, në kufi me Turqinë. Lajmin e dha Stelios Petsas, zëdhënësi i qeverisë së drejtuar nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Projekti sipas qeverisë greke do të përfundojë në prill, me një fond 63 milionë euro, dhe do t’ i shtohet rreth 10 kilometrave ekzistues, por që do të rikonstruktohen, duke shtuar elementë sigurie më të avancuara, si një sistem kamerash që do të përfshijë të gjithë 192 kilometrat e kufirit tokësor midis dy vendeve. Vetë kryeministri Miqotakis ka vizituar të shtunën zonën ku mendohet të ndërtohet muri.

I ndërtuar me tuba çeliku dhe bazamente betoni, muri është përgjigja e qeverisë greke ndaj dyndjes së emigrantëve që vijnë nga Turqia, ku ndodhet në këtë moment numri më i lartë i refugjatëve në botë, rreth 4 milionë që vijnë kryesisht nga Siria.

 

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back