Globi

"Gratë u përdhunuan dhe u vranë", dëshmi tronditëse nga të mbijetuarit e masakrës në festivalin me 260 të vdekur

Shkruar nga Liberale
"Gratë u përdhunuan dhe u vranë", dëshmi
Dëshmitë e dëshmitarëve okularë, që ishin në festivalin muzikor në shkretëtirën në kufirin Gaza-Izrael dhe arritën të shpëtojnë të gjallë nga duart e terroristëve të Hamasit, janë tronditëse. Një person që ishte në festival, e cilëson si të paimagjinueshme, atë që ndodhi atje: “Sulmi në festival filloi rreth orës 7 të mëngjesit. Festa ishte në lëvizje të plotë deri atëherë - që do të thotë se shumica e njerëzve kishin pirë. Në fillim, kalimtarët dëgjuan një shpërthim të fortë, për të cilin ata supozuan se ishte një tjetër sulm sporadik me raketa në Izraelin jugor. Por më pas shpërthimet u bënë më të forta dhe më të vazhdueshme dhe zgjatën rreth pesë minuta. Muzika ndaloi dhe policia që po mbronte 4000 ose 5000 njerëzit filloi t'u thoshte të largoheshin." Sipas asaj që tha një dëshmitar okular deri atëherë, terroristët e Hamasit po afroheshin me kamionë. Filluan të shtënat. Shumë u ekzekutuan në vend. 260 trupa siç dihet tashmë janë gjetur në vendin e festës. Shumë nga të rinjtë dhe të rejat filluan të vrapojnë nëpër hapësirën e shkretëtirës perëndimore të Negevit. Fëmijët vraponin për të shpëtuar jetën e tyre dhe terroristët qëllonin pa dallim. “Të tjerët u kapën, u lidhën dhe u rrëmbyen. Pashë një video të një burri që mbahej nga një grup arabësh. Ai ishte rreth 16, 17 vjeç,” tha një i mbijetuar për të vazhduar: “Fëmijë, të rinj i kanë kapur… Zoti e di se çfarë do të përjetojë... Gratë janë dhunuar në ambientet e festës pranë trupave të pajetë të miqve të tyre. Disa nga këto viktima të përdhunimit u ekzekutuan më vonë. Të tjerët u dërguan në Gaza. Në fotot e publikuara në internet, shumë prej viktimave po vraponin nëpër rrugët e qytetit me gjak që rridhte mes këmbëve. Një i mbijetuar, i cili u kthye në vendngjarje më vonë gjatë ditës për të kërkuar miqtë e tij, foli me një zë zemërthyes për atë që pa. Trupat, kryesisht të grave të reja, ishin të shtrira të ftohta dhe të gjymtuara. Disa nga fatlumët që arritën të shpëtonin gjetën strehë mes shkurreve. "Ndihej sikur po gjuanin mbi kokat tona," tha një i mbijetuar. “U fsheha në një shkurre... Ndjeja të shtënat që vinin nga kudo. Mendova se do të ishim atje për të paktën dy orë. Dhe nuk kisha asgjë me vete. Dhe unë thashë, e vetmja gjë që dua është një armë. Dua diçka që të na mbrojë”. Më në fund, ai dhe miqtë e tij, disa prej tyre zbathur, vendosën të rrezikonin dhe të përpiqeshin të arrinin në një vend të sigurt duke ecur fare pranë rrugës. “Unë thashë, nëse shohim ndonjë gjë që duket si makina ushtarake apo policie, do të dalim në rrugë. Përndryshe, ne do të qëndrojmë larg. Kur pamë makina të policisë dhe ushtrisë, e dinim se ishte një vend i sigurt”. Gili Yoskovich ishte në mesin e qindrave në festival dhe përshkroi për BBC se si u fsheh nën një pemë në një fushë, ndërsa personat e armatosur endeshin dhe qëllonin këdo që gjenin. “Ata ishin... kudo me automatikë. Ata do të qëndronin pranë makinave dhe do të fillonin të qëllonin, por kuptova se ishte shumë e lehtë të vriteshe... sepse të gjithë shkonin kudo”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH