Showbiz

Google prezanton smartfonin e parë me ekran të palosshëm, por çmimi është mjaft i lartë

Shkruar nga Liberale
Google prezanton smartfonin e parë me ekran të palosshëm, por

Google ka lançuar një nga produktet e saj më të pritura: smartfonin e parë Pixel me një ekran të palosshëm. Pajisja e re u prezantua me një video prej rreth 8 sekondash. Nuk ka ende të dhëna teknike, por diçka tashmë mund të merret me mend. Pixel Fold i ri merr të njëjtat linja si Pixel 7, i lançuar vjeshtën e kaluar. Ka dy ekrane. Një i jashtëm që mbulon të gjithë anën e telefonit inteligjent dhe një i brendshëm në vijën vertikale që zbulohet pasi hapet. Duket se smartfoni do të ketë dy ngjyra: një të bardhë dhe një të zezë.

Smartphone do të prezantohet zyrtarisht më 10 maj, gjatë eventit Google I/O.

Rrjeti CNBC ka publikuar një sërë të dhënash që japin disa informacione më shumë. Pixel Fold pritet të ketë një ekran të jashtëm 5.8 inç dhe një të brendshëm 7.6 inç. Procesori duhet të jetë një Google Tensor G2 dhe një menteshë e shkëlqyer për të mbështetur hapjen. Çmimi prezantues është shumë i lartë: 1700 dollarë.

Smartphone i parë i palosshëm i lançuar në treg nga një shtëpi e madhe prodhimi është Galaxy Fold, i prezantuar nga Samsung më 20 shkurt 2019. Ai funksionoi afërsisht si smartphone i Google: një ekran i jashtëm dhe një i brendshëm i palosshëm i fshehur në vijën vertikale.

Tregu i telefonave të palosshëm po përpiqet të ngrihet: 14.2 milionë u blenë në mbarë botën në vitin 2022. Sipas të dhënave nga firma analitike IDC, ajo është vetëm 1.2% e tregut global të smartfonëve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH