Globi

Gjermania pezullon përkohësisht të gjithë ndihmën për Palestinën

Shkruar nga Liberale
Gjermania pezullon përkohësisht të gjithë ndihmën

Qeveria gjermane vendosi të pezullojë përkohësisht financimin e programeve për Palestinë, paspushtimit të Hamasit në Izrael.

Siç deklaroi në Berlin një përfaqësues i Ministrisë kompetente për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, programet janë duke u rishikuar në tërësi, por kjo nuk do të thotë se financimi është ndërprerë përgjithmonë, por pezullohet përkohësisht.

Siç raporton ERT, ministrja përgjegjëse, Svenia Sulce (SPD), kishte njoftuar rishikimin e programeve menjëherë pas pushtimit të Izraelit nga Hamasi.

Në të njëjtën kohë, Ministria e Jashtme gjermane hodhi poshtë kategorikisht akuzat për financimin e Hamasit me paratë e taksapaguesve gjermanë. Zëdhënësi i ministrisë shpjegoi se bëhet fjalë për “ndihma humanitare, e cila është shumë e rëndësishme”, duke theksuar se ndihmat synohen për programe specifike dhe monitorohen nga afër, ku përfundojnë. “Ne nuk financojmë Hamasin, asnjë fond gjerman nuk u jepet terroristëve,” tha zëdhënësi, duke vënë në dukje se “ndihma humanitare ofrohet në raste urgjente ekstreme dhe monitorohet vazhdimisht për të parë nëse paratë shkojnë atje ku duhet“.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH