Aktualitet

Gërvalla: Kosovës nuk po i kërkohet nënshtrim dhe servilitet, por vendime të guximshme

Shkruar nga Liberale
Gërvalla: Kosovës nuk po i kërkohet nënshtrim dhe

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, tha Qeveria e Kosovës është duke vazhduar bisedimet me partnerët e saj ndërkombëtarë, të cilët tha se “synojmë t’i bindim për qëndrimet tona të drejta”

Deklarata e Gërvallës në Kuvendin e Kosovës vjen në një kohë kur Perëndimi ka rritur presionin diplomatik mbi Kosovën për të ulur tensionet në pjesën veriore të vendit, të banuar me shumicë serbe.

Franca, Gjermania dhe BE-ja kanë kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të reja në veri të vendit.

Ajo shtoi se SHBA-ja dhe partneret në BE nuk kërkojnë nga Kosova “nënshtrim dhe servilitet”, por presin “vendime të guximshme, marrje të përgjegjësisë, debat të hapur në shërbim të prosperitetit të Republikës së Kosovës”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH