Showbiz

Foto/ Luks dhe pasuri pafund, dasma e princit të kurorës së Jordanisë rrëmben vëmendjen e gjithë botës

Shkruar nga Liberale

Princi i Kurorës Hussein dhe Princesha Rajwa Al-Saif, të cilët u martuan në Jordani më 1 qershor. Dasma e shumëpritur u zhvillua në Pallatin Zahran ku çifti u martua në një ceremoni islamike, e njohur gjithashtu si katb ktab, në praninë e mbi 140 të ftuarve, duke përfshirë anëtarë të familjes mbretërore Hashemite, mbretër nga e gjithë bota dhe krerë shtetesh. Një përzierje e përsosur e formaliteteve dhe aspekteve diplomatike të një banketi shtetëror dhe gëzimit dhe traditave të një ceremonie martese arabe.

Dita e veçantë filloi me prindërit e dhëndrit, Mbreti Abdullah II dhe Mbretëresha Rania, duke pritur të ftuarit në pallatin historik, ndërsa Banda Muzikore e Forcave të Armatosura Jordaneze performonte përkrah tyre. Pas mbërritjes së dhëndrit, të tre u bashkuan me të ftuarit në belveder në kopshtin e pallatit, ndërsa nusja mbërriti në pallat e shoqëruar nga vëllezërit e motrat më të vegjël të Princit të Kurorës, Princi Hashem dhe Princesha Salma.

Pasi mbaroi nënshkrimi, salla shpërtheu në tinguj festiv ndërsa gratë kryen Zaghrata ose ulërim për të shprehur gëzimin e tyre. Çifti i sapomartuar vazhdoi të përshëndesë mysafirët përpara se të nisej për në Pallatin Al Husseiniya në një procesion autokolone për pritjen e dasmës.

Princi dhe Princesha e Uellsit ishin ndër anëtarët mbretërorë që morën pjesë në pritjen e dasmës së Princit të Kurorës Husein të Jordanisë dhe Rajwa Al-Saif. Çifti mbretëror që përfaqëson familjen mbretërore britanike përshëndeti të sapomartuarit në pritjen e dasmës në Pallatin Al Husseiniya në Amman, Jordani.

Kate vodhi shfaqjen në një krijim të Jenny Packham. Fustani i artë, vezullues, me mëngë të gjata kushtonte rreth 5000 paund. Pamjen Kate e ka kompletuar me diadema me diamante.

Kate, e cila jetoi për një kohë të shkurtër në Jordani gjatë fëmijërisë së saj, udhëhoqi të ftuarit magjepsës në këtë event me një fustan rozë dantelle.

Në pritjen e dasmës morën pjesë mbretër nga e gjithë bota, ndërsa nusja dhe dhëndri prenë tortën e tyre të martesës me shtatë nivele para të gjithëve.

Dasma u zhvillua në një atmosferë festive, teksa mijëra jordanezë dolën në rrugët e kryeqytetit, ku ishin postuar portretet e të porsamartuarve. Në këtë kuadër, ditët e fundit në të gjithë vendin ishin organizuar shumë shfaqje me fishekzjarre, shfaqje ajrore dhe koncerte.

“Husseini është djali juaj, ju jeni familja e tij dhe kjo është martesa juaj”, u tha jordanezëve mbretëresha Rania e Jordanisë në një video të postuar në YouTube më 23 maj.

Festime të tilla janë të rralla në botën arabe, ku monarkitë konservatore ndajnë pak informacion për jetën e tyre private me qytetarët.

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1359059,1359058,1359057,1359056,1359062,1359063,1359064,1359065"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH