Aktualitet

Dëborë dhe ngrica, ja si paraqitet situata në Korçë

Shkruar nga Liberale
Dëborë dhe ngrica, ja si paraqitet situata në Korçë

Edhe gjatë natës së kaluar në Korçë kanë vijuar reshjet masive të dëborës.

Mësohet se trashësia e dëborës varion nga 5 në 10 centimetra.

Njoftimi i plotë:

Ne Qarkun Korce gjate nates ka patur reshje debore, ku trashesia e saj varion nga 5 deri ne 10 cm

Aktualisht rreshjet jane nderprere.

Kalueshmeria e akseve rrugore nacionale kryhet normalisht, me perjashtim te rruges se Dardhes ku nga km 5 deri ne km13, kalimi i mjeteve te vogla, ne oret e para te mengjesit rekumandohet me zinxhir, ose goma dimerore.

Nga informacionet e dhena nga OSHEE, pa energje elektrike jane disa fshatra te NjA moglice qe furnizohen nga linja e Lekasit.

Ne fushen e Maliqit deri tani nuk jane krijuar probleme.

Prurjet e ujit ne lumin e devollit jane ne renie.

Ne Lumin e Dunavecit, dje nga prurjet e shumta te ujit ,u shkaktua nje gryerje e nje pjese te argjinatures, e cila rrezikonte prishjen e nje pusete te Ujsjellsit te ujit te pishem qe furnizon qytetin e Korces.

Ne nje kohe shume te shkurter,u realizua nderhyrja nga DRUK Korce, nga Bashkia Korce, u krye mbushja e argjinatures me gure dhe materiale te tjera inerte.

Rruga,Vithkuq-Shtylle me zinxhirë. Fshati Panarit vazhdon i izoluar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH