Globi

Tragjedi/ Përmbyset varka me emigrantë, 14 prej tyre humbin jetën

Shkruar nga Liberale

Tragjedi/ Përmbyset varka me emigrantë, 14 prej tyre humbin jetën

Të paktën 14 persona vdiqën në brigjet e Marokut kur anija në të cilën ndodheshin u përmbys ndërsa përpiqej të arrinte në Ishujt Kanarie të Spanjës, tha një organizatë joqeveritare.

Rreth 58 persona ishin në bordin e varkës, tha organizata joqeveritare spanjolle Caminando Fronteras. Të mbijetuarit u gjetën teksa mbaheshin në gomone.

Ishujt Kanarie, të vendosura në brigjet veriperëndimore të Afrikës, kanë parë një rritje të mprehtë të mbërritjeve me varka që transportonin emigrantë të parregullt që nga fillimi i tetorit.

Ministria e Brendshme e Spanjës regjistroi një rritje prej 80% nga viti në vit në numrin e të ardhurve në Ishujt Kanarie midis 1 janarit dhe 15 tetorit.

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) raporton se më shumë se 38,000 emigrantë nga Afrika kanë mbërritur në Ishujt Kanarie këtë vit.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH