Globi

TRAGJEDI në Kuvajt/ Dhjetëra të vdekur nga zjarri në ndërtesën e banesave të punëtorëve

Shkruar nga Liberale

TRAGJEDI në Kuvajt/ Dhjetëra të vdekur nga zjarri në

Ndërtesa në të cilën ka rënë zjarri përdorej për të strehuar punëtorë dhe aty ka pasur një numër të madh punëtorësh, thotë komandanti i lartë i policisë. Autoritetet thanë se kishin vënë nën kontroll zjarrin dhe po hetonin se çfarë e shkaktoi atë.

Zjarri shpërtheu në një ndërtesë që strehonte punëtorë në qytetin Mangaf në Kuvajtin jugor të mërkurën herët, duke vrarë të paktën 35 persona, thanë oficerët e lartë të policisë për mediat shtetërore.

Incidenti u raportua tek autoritetet në orën 6:00 të mëngjesit me orën lokale (0300 GMT), tha gjeneralmajor Eid Rashed Hamad.

"Ndërtesa në të cilën ndodhi zjarri u përdor për të strehuar punëtorë dhe aty kishte një numër të madh punëtorësh. Dhjetra u shpëtuan, por fatkeqësisht pati shumë vdekje si rezultat i thithjes së tymit nga zjarri," tha një tjetër komandant i lartë i policisë.

"Ne gjithmonë paralajmërojmë kundër" grumbullimit të shumë punëtorëve në strehimore, tha ai, pa dhënë detaje mbi llojin e punësimit të punëtorëve ose vendin e origjinës.

Ministria e shëndetësisë së Kuvajtit tha se rreth 43 persona u shtruan në spital për shkak të zjarrit dhe katër prej tyre kishin vdekur. Nuk ishte e qartë nëse katër viktimat ishin përveç 35 të tjerëve të raportuar nga policia.

Autoritetet thanë se kishin vënë nën kontroll zjarrin dhe po hetonin se çfarë e shkaktoi atë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH