Globi

"Society of the Snow", historia e vërtetë TRONDITËSE që frymëzoi filmin e ri të Netflix

Shkruar nga Liberale

"Society of the Snow", historia e vërtetë TRONDITËSE

Filmi "society of the snow" i cili është një sukses i madh në platformë,  është nominuar për kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar në Oscars 2024, bazuar në një histori të vërtetë, ndodhur 51 vite më parë. 

Është një histori që 51 vite më vonë ende trondit. Në vitin 1972, një aeroplan uruguajan me 45 persona u rrëzua në malet e Andeve. Furnizimet ishin aq të pakta dhe kushtet aq të këqija sa të mbijetuarit u drejtuan për të ngrënë mishin e pasagjerëve të tyre të rënë, një kthesë e zymtë që do të tregohej në shumë përshtatje të katastrofës - dhe gjithashtu u miratua nga seria "Jellowjackets" - duke përfshirë të renë e Juan. Filmi i Antonio Bayona, " Shoqëria e borës ".

" Nuk kisha asnjë dyshim... Kjo është e vetmja rrugëdalje," kujton Nando Parado, një i mbijetuar , nëna, motra dhe shoqja më e mirë e të cilit vdiqën në aksident. Parado ishte një anëtar i ekipit të regbit të Uruguait të njohur si "të krishterët e vjetër", anëtarët e të cilit ishin në aeroplan. Duke folur për The Guardian përpara publikimit të "Shoqëria eBorës", ai shpjegoi se ekipi nuk e mori lehtë vendimin e tyre. 

Ata hëngrën borë për të qëndruar të hidratuar, jetonin në trupin e avionit (me mure të bëra me valixhe) dhe ishin gjithnjë e më të dëshpëruar ndërsa furnizimet e tyre ushqimore po pakësoheshin. Ata kishin arritur të gjenin një radio pune në rrënojat dhe pasi dëgjuan se misioni i shpëtimit të avionit të tyre ishte anuluar, të mbijetuarit iu drejtuan opsionit të fundit të ushqimit. “Të gjithë në atë situatë... do të kishin ardhur në të njëjtin mendim ”, tha Parado për Guardian.

Parado ishte një nga disa të mbijetuarit që foli në mbështetje të filmit spanjoll, i cili është nominuar si një nga pretendentët në kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar në Oscars 2024 dhe po transmetohet sot në Netflix . Përshtatja e fundit filmike, e fatkeqësisë së madhe ishte filmi i vitit 1993 Alive, me protagonist Ethan Hawke. 

Bazuar në librin e Pablo Vierci, Shoqëria e borës: Llogaria përfundimtare e historisë më të madhe të mbijetesës në botë, filmi i Bayona u xhirua si një nderim më i bazuar kulturalisht për ata që i mbijetuan ngjarjes katastrofike dhe ata që nuk i mbijetuan. Regjisori, i cili më parë drejtoi filmin "The Impossible" të nominuar për Oscar dhe filmin "Jurassic World: Fallen Kingdom" miliarda dollarësh, gjithashtu shpresonte ta bënte përshkrimin e fatkeqësisë sa më autentike.

Regjisori gjithashtu i mbajti aktorët në një dietë të monitoruar nga mjekësia dhe filmoi kohën e tyre në male në mënyrë kronologjike, në mënyrë që aktorët të rritnin flokët dhe të humbnin peshë me radhë. "Ne me të vërtetë donim të ishim shumë afër realitetit," tha regjisori Bayona.

Përshtati A. Mënalla/ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH