Globi

Socialistët e kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez fitojnë zgjedhjet në Katalonjë

Shkruar nga Liberale
Socialistët e kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez fitojnë zgjedhjet

Socialistët e kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez konfirmuan sondazhet dhe dolën si partia kryesore në zgjedhjet rajonale të Katalonjës dje, duke fituar 41 vende në parlamentin rajonal prej 135 vendesh, me më shumë se 90% të votave të numëruara.

Në vendin e dytë ishte partia separatiste Junts per Catalunya (Së bashku për Kataloninë) e Carles Puigdemont me 36 vende dhe partia separatiste më e moderuar më parë në pushtet Esquerra Republicana de Catalunya (ERC) fitoi 20 vende.

Gjashtë vjet e gjysmë pas përpjekjes së dështuar të shkëputjes së Katalonjës, partitë pro-pavarësisë që kanë qeverisur rajonin për një dekadë kanë humbur shumicën e tyre në parlamentin rajonal.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH