Globi

Shifrat alarmante në Itali! Zhgënjimet në dashuri apo punë, rritet numri i grave që konsumojnë alkool

Shkruar nga Liberale

Shifrat alarmante në Itali! Zhgënjimet në dashuri apo punë,

Zhytja prej trishtimit tuaj në alkool nuk është vetëm një figurë e të folurit. Në Itali janë mbi 8 milionë që e përdorin në mënyrë të tepruar, nga të cilët më shumë se 100,000 janë të mitur dhe një numër në rritje i përdoruesve është ai i grave.

Më të rrezikuarit janë ato që shqetësojnë më shumë ekspertët. Apo djem dhe çuditërisht vajza që nuk duhet të prekin as alkoolin para moshës 25 vjeçare.

Mëlçia e të rinjve, duke mos qenë ende plotësisht e pjekur, nuk është në gjendje të eliminojë etanolin që përmban alkooli, i cili për këtë arsye qëndron në qarkullim për një kohë më të gjatë, duke shkaktuar dëme serioze për shëndetin.

Raporti thekson se si frekuencat më të larta regjistrohen pikërisht në objektivat më të brishtë të popullsisë: të rinjtë, gratë dhe të moshuarit. Ajo që është befasuese është rritja e përdorimit të alkoolit tek gratë që strehohen gjithnjë e më shumë tek alkooli për të shpëtuar nga dhimbja, zhgënjimi në dashuri apo zhgënjimi në punë. Ka shumë, shumë, ata që pinë për kënaqësinë e pastër të ngritjes.

“Istituto Superiore di Sanità” ka ngritur alarmin, duke zbuluar se alkooli është shkaku i mbi 4000 pranimeve në dhomat e urgjencës në vit.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH