Globi

NEKROLOGJI/ Shuhet regjisorja e famshme Eleanor Coppola, fituese e çmimit Emmy

Shkruar nga Liberale

NEKROLOGJI/ Shuhet regjisorja e famshme Eleanor Coppola, fituese e çmimit

Eleanor Coppola, regjisorja, artistja dhe shkrimtarja fituese e çmimeve Emmy, ndërroi jetë në moshën 87 vjeçare, të premten në shtëpinë e saj në Rutherford, Kaliforni.

Lajmin e trishtë e bëri të ditur vetë familja e saj në një deklaratë publike. 

Por kush ishte Eleanor Coppola?

Coppola, e njohur gjithashtu si regjisore, fitoi një çmim Emmy në vitin 1992 për filmin e saj Hearts of Darkness, i cili përshkruante prodhimin famëkeq të torturuar të filmit të bashkëshortit të saj, Francis Ford Coppola Apocalypse Now. Ajo gjithashtu drejtoi komeditë romantike Paris Can Wait (2016) dhe Love Is Love Is Love (2020).

NEKROLOGJI/ Shuhet regjisorja e famshme Eleanor Coppola, fituese e çmimit

Arti i saj pamor, duke përfshirë fotografinë, vizatimet dhe pjesët konceptuale, janë ekspozuar në shumë galeri dhe muze në mbarë botën, duke përfshirë një retrospektivë të punës së saj në muzeun e artit Sonoma Valley në 2014.

NEKROLOGJI/ Shuhet regjisorja e famshme Eleanor Coppola, fituese e çmimit

Përveç artit të saj, Coppola mbahet mend si matriarkja e një familjeje të suksesshme kineastësh, duke rritur me bashkëshortin e saj Francis tre fëmijë që hynë në biznesin e filmit. Francis Ford Coppola është ndoshta më i njohur për filmin e tij The Godfather (1972), i cili konsiderohet gjerësisht një shenjë dalluese e zhanrit amerikan të gangsterëve.

NEKROLOGJI/ Shuhet regjisorja e famshme Eleanor Coppola, fituese e çmimit

Artistja, e cila u rrit në kontenë Orange, Kaliforni, u transferua në Los Anxhelos për të studiuar në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos. Atje, ajo u takua me Francisin, ndërsa punonte si asistent drejtor arti në debutimin e tij regjisorial, filmi horror i vitit 1963, i prodhuar nga Roger Corman, Dementia 13. Brenda disa muajsh nga takimi, Coppola mbeti shtatzënë dhe çifti u martuan në Las Vegas në Shkurt 1963.

NEKROLOGJI/ Shuhet regjisorja e famshme Eleanor Coppola, fituese e çmimit

Pas martesës erdji në jetë djali i tyre i parë, Gian-Carlo, i cili merrte pjesë rregullisht në filmat e babait të tij. Më pas lindi Roman në 1965 dhe Sofia në 1971. Pasi luajtën në filmat e babait të tyre dhe u rritën në xhirime, të gjithë shkonin në kinema.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH